Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Nesli Tükenmekte Olan Moğol Yaban Atı İlk Kez Klonlandı

Nesli Tükenmekte Olan Moğol Yaban Atı İlk Kez Klonlandı

Dünyanın ilk klonlanan Moğol yaban atı Kurt, San Diego Hayvanat Bahçesi’nin ViaGen Equine adlı klonlama şirketiyle Revive & Restore adlı vahşi doğayı koruma grubunun işbirliğiyle dünyaya getirildi.

6 Ağustos’ta doğan Kurt adlı tay, anavatanı Orta Asya stepleri olan Moğol yaban atlarının nesillerinin devamı için umut oldu. Yaban atının yaşayan tek alttürü ve evcil atların uzak kuzeni olan Moğol yaban atları, Rus araştırmacı Nikolai Przewalski tarafından 1800’lü yılların sonlarında bulunduğu için bu atlara “Przewalski yaban atı” da deniliyor. Moğollarsa bu atlara Takhi adı veriyor.

458246-1241147043

Bu canlının 40 yıl önce dondurularak saklanan genetik materyalinden, dünyanın ilk klonlanan Przewalski yaban atı Kurt dünyaya geldi. ABD’nin Teksas eyaletindeki bir veteriner kliniğinde dünyaya gelen Kurt  bu türün onlarca yıl önce kaybolduğu düşünülen genetik çeşitliliğini canlandırdı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Diego Hayvanat Bahçesi’nden zoolog Bob Wiese “Bu tay, kendi türünün genetik açıdan en önemli bireylerinden biri olacak. Onun Przewalski yaban atı nüfusunun geleceği açısından önem taşıyan genetik farklılığı geri getireceğinden umutluyuz” dedi.

Moğol yaban atlarının doğal popülasyonu İkinci Dünya Savaşı sonrası avlanma, insan kaynaklı doğal besinlerinin yok olması ve sert kışlar nedeniyle ciddi ölçüde azalmıştı. Vahşi doğada son Przewalski yaban atı 1969’da görülmüştü.

1899-1902 yılları arasında ve 1947’de yakalanan 12 vahşi Przewalski yaban atınndan türeyen yaklaşık 2 bin kadarıysa hayvanat bahçelerinde yaşamını sürdürüyor. Ancak bu 12 at bir türün nüfusun boyutunda keskin bir azalmanın yaşandığı “genetik darboğaz” adlı dönemden geliyor.

Bu dönemden hayatta kalan bireylerden bir nüfus çoğalabilir ama tür için bu durum sonun başlangıcı da olabilir. Sebeplerden biri düşük genetik çeşitlilik. Daha az varyasyon, çevredeki değişiklik ya da stres yaratan durumlara uyumlulukta o kadar azalmaya neden olur. Ayrıca düşük nüfus, genetik sürüklenmeyi daha sıklaştırdığından bir nüfustaki belirli özellikler daha kolay kaybolur bu da genetik çeşitliliği daha da azaltır.

Dahası bu az nüfuslu topluluklarda bireylerin yakın akrabalarıyla çiftleşmesi istenmeyen genetik özelliklerin yayılmasına neden olabilir. Kurtarılan Przewalski yaban atları nüfusu içinde de evcil atlarla çiftleşenler olmuştu. Ancak Kuporovic adlı bir Przewalski yaban atının genetik incelenmesinde onun atalarının vahşi doğada yakalanan iki Moğol yaban atı olduğu belirlendi.

Bu yüzden genetik materyal 1980’den beri San Diego Hayvanat Bahçesi’nde saklandı. Kurt bu genetik materyalle laboratuvarda oluşturulan embriyonun evcil bir at olan taşıyıcı anneye yerleştirilmesiyle dünyaya geldi. Dünyanın ilk klonlanan Moğol yaban atı Kurt’a, 1975’ten beri nesli tükenme tehdidi altındaki hayvanlardan topladığı genetik materyalleri San Diego Hayvanat Bahçesi’ndeki Frozen Zoo’da (Donmuş Hayvanat Bahçesi) saklayan Dr. Kurt Benirschke’nin adı verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.