Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Genel / NEOPLAN Üretimi Artık Tamamen Türkiye’de

NEOPLAN Üretimi Artık Tamamen Türkiye’de

Dev Alman otobüs üreticisi  MAN’ın üst seviye modeli NEOPLAN’ın üretimini rakibi, “MAN Polanya” fabrikasını saf dışı bırakarak büyük bir başarıya imza atan “MAN Ankara” aldı.

neoplan artık türkiyede üretilecek İlk etapta yılda 2 bin 200 civarı otobüs üretilmesi planlanıyor. Neoplanlar’ın Türkiye’de üretilmesi ile ilgili olarak Ankara’da bir tören düzenlendi. Bu arada tüm dünyadan 1200’den fazla otobüs tedarikçisi ve satın almacı Ankara’ya davet edilerek yeni otobüsler üretim yerinde tanıtıldı. Alıcılar Ankara MAN üretim tesislerinin kalitesini de bizzat gezerek gördü.

Törene katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı fikri ışık, firmanın üretim için Türkiye’yi seçmesinin tesadüfi olmadığını söyledi. Tek parametre ucuz işgücü veya arazi tahsisleri gibi teşvikler olsaydı, bunların başka ülkelerde de olduğunu dile getiren Işık, MAN’ın yeni NEOPLAN’ın üretimini Türkiye’de yapması kararında birinci faktörün, ülkedeki işgücünün kalitesi ve niteliği olduğunu ifade etti.

Bunun da üretimin kalitesine ve verimliliğine yansıdığını belirten Işık, MAN’ın Almanya dışındaki ilk üretim tesisini Türkiye’de açtığını hatırlattı. MAN Türkiye’nin, son 15 yılda cirosunu 309 kat, son 10 yılda ise ihracatını 9 kat artırdığını aktaran Işık, şunları kaydetti:

“Bu, MAN’ın Türkiye’deki somut başarısının göstergesi. Bugün gelinen noktada MAN Türkiye, Ankara Akyurt’ta her yıl yaklaşık 1.500 otobüs üretmektedir. Bugün açılışını yapacağımız yeni NEOPLAN Üretim Üssü ile bu sayı daha da artacaktır. Bundan sonra MAN Otobüs Grubunun Cityliner ve Jetliner ile yeni tasarım Skyliner otobüsleri, sadece bu tesiste üretilecek. Tüm NEOPLAN marka otobüslerin Ankara’da üretimi, ülkemize istihdam ve ihracat alanında önemli katkılar yapacak. NEOPLAN’ın üretimi için Türkiye’nin tercih edilmesi şüphesiz ülkemize duyulan güvenin bir göstergesidir.”

Tam kapasiteye geçecek Türkiye’de 1966’da kurulan MAN tesisleri, firmanın Almanya dışındaki ilk ve en büyük üretim merkezi oldu. Akyurt’ta 317 bin metrekarelik alanda, 1.800 çalışanıyla üretim yapılan tesiste, vardiyada yılda 2 bine yakın otobüs üretiliyor. Otobüsün yanı sıra tesiste, şasi ve diğer MAN fabrikaları için elektronik parça imalatı da yapılıyor. NEOPLAN’la birlikte üretimin yüzde 40 artırılması ve tam kapasiteye ulaşılması hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.