Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Neandertal Genine Sahip Kadınlar ve Doğurganlık İlişkisi

Neandertal Genine Sahip Kadınlar ve Doğurganlık İlişkisi

Almanya’daki Max Planck Evrim Antropolojisi Enstitüsü ve İsveç Karolinska Enstitüsü’ndeki bilim insanları tarafından Moleküler Biyoloji ve Evrim alanında yayınlanan bir araştırmaya göre, Avrupa’daki her üç kadından biri, progesteron reseptörünü; doğurganlık artışı, erken hamilelik sırasında daha az kanama ve daha az düşük ile ilişkili bir gen varyantı olan Neandertallerden miras aldı.

Karolinska Enstitüsü Nerobilim Departamından Hugo Zeberg ve Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsünden meslektaşları Janet Kelso ve Svante Pääbo çalışmalarında, “Neandertallerden modern insanlara geçen uygun genetik varyantlardaki progesteron reseptörünün, bugün yaşayan insanlarda nasıl etkileri olabileceğini incelediklerini” ifade ettiler.

Temsili DNA örneği Credit: © BillionPhotos.com
Temsili DNA Örneği Credit: BillionPhotos.com

Progesteron, adet döngüsünde ve hamilelikte önemli bir rol oynayan bir hormondur. 450.000’den fazla katılımcının (aralarında 244.000 kadın) biyo-banka verilerinin analizi, Avrupa’daki (%29) her üç kadından neredeyse birinin progesteron reseptörünü Neandertallerden miras aldığını göstermekte.

Doğurganlık üzerinde olumlu etki

Hugo Zeberg: “Bu bulgular, Neandertallerden alınan genetik varyantların doğurganlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir” dedi.

Neandertal bir kadının canlandırması
Neandertal bir kadının canlandırması

Çalışma, reseptörün Neandertal varyantını taşıyan kadınların erken hamilelik sırasında daha az kanama, daha az düşük yapma ve daha fazla çocuk doğurma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Moleküler analiz, bu kadınların hücrelerinde daha fazla progesteron reseptörü ürettiğini ortaya koydu, bu da progesterona duyarlılığın artmasına ve erken düşüklere ve kanamaya karşı korunmaya yol açtığı tezini desteklemekte.

Makale: Svante Pääbo, Janet Kelso, Hugo Zeberg. The Neandertal Progesterone Receptor. Molecular Biology and Evolution, 2020; DOI: 10.1093/molbev/msaa119

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.