Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / 3D Yazıcılar / NASA’nın Artemis Programı İçin Geliştirilen Ay Aracınında 3D Yazıcı Teknolojisi Kullanılacak

NASA’nın Artemis Programı İçin Geliştirilen Ay Aracınında 3D Yazıcı Teknolojisi Kullanılacak

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından yürütülen Apollo programı ile Aralık 1972’de ilk kez aya ayak basılmıştı. Uzun bir aradan sonra NASA iki astronotu (ilk kadın astronotu ve bir erkek astronotu) Artemis programı ile ayın yüzeyine göndermeyi planlıyor. 2024’e kadar gerçekleştirilmesi planlanan görev için NASA, insanlı iniş sistemlerini (HLS) tasarlamak ve üretmek üzere üç özel havacılık şirketini görevlendirdi. Bu şirketler, Elon Musk tarafından yönetilen Kaliforniya merkezli SpaceX, Amazon’un sahibi Jeff Bezos tarafından kurulan Washington merkezli Blue Origin ve Leidos’un yan kuruluşu Alabama merkezli Dynetics oldu. Bu üç şirketle 10 aylık süreç için toplamda 967 milyon dolar değerinde sözleşme yapıldı.

Şirketler astronotların güvenli bir şekilde aya inebilmesi ve aydan kalkış yapabilmesi için kullanacakları taşıyıcılarının konsept çalışmalarına başladılar. SpaceX tarafından tasarlanan Starship uzay aracının oldukça uzun olduğu ve astronotların Ay’ın yüzeyine inmek için özel bir asansör kullanacağı belirtiliyor. Blue Origin’in tasarımında da büyük bir merdiven bulunacak. Dynetics’in uzay aracı ise NASA’nın güvenlik ve verimlilik için yüksek puanlar verdiği bir özelliğe sahip: Oldukça alçak ve yüzeye inmek için birkaç basamak yeterli olacak.

SpaceX, Blue Origin, Dynetics Uzay Araçları

Dynetics ekibi içinde, HLS sisteminin geliştirilmesinde önemli roller oynayacak bazı dış ekipler bulunmakta. Projenin üniversiteye dayalı tek akademisyen ekibi olan Tuskegee Üniversitesi’nden mühendislik araştırmacıları, ay inişine yönelik olarak üretilen parçaların test edilmesini ve değerlendirilmesini denetleyecekler.

Tuskegee ekibi, iniş ve kalkış sistemlerinde kullanılacak 3D baskılı bileşenleri üzerinde çekme ve yorulma testleri yaparak kalitelerini, dayanıklılıklarını ve Dünya atmosferi dışındaki zorlu ortamlar için uygunluğunu değerlendirecek. Ekip ayrıca 3D baskılı materyaller ve parçaların standardizasyon ve sertifikasyonlarında yeni zorluklar yaşanabileceği için sıfırdan metalurjik değerlendirmeler yapacaklar. Çalışmalar, 3D baskılı parçaların mikro yapısı, işlenmesi ve özellikleri arasında şu anda bilinmeyen ilişkilerin kurulmasına yardımcı olacak.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, NASA’nın 2024’te gerçekleşmesi planlanan Artemis Ay’a iniş programından elde edeceği deneyimin, astronotları Mars’a daha iyi donanımlarla göndermek için yararlı olacağını ifade etti.

Kaynaklar: 3dprintingindustry.com, euronews.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.