Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / NASA, Keşif Görevleri İçin Tasarladığı Helikopteri Mars’ta İlk Defa Deneyecek

NASA, Keşif Görevleri İçin Tasarladığı Helikopteri Mars’ta İlk Defa Deneyecek

NASA Temmuz ayında ilk defa Dünya dışındaki bir atmosferde helikopter uçurmaya hazırlanıyor. Helikopter, NASA’nın Mars 2020 misyon projesinin bir parçası olarak, Mars’ta hayatın mümkün olup olmayacağını araştıran bilim insanlarının kullanımına sunulması planlanan bir araç.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, 17 Haziran 2020 tarihinde projeye yönelik düzenlenen basın toplantısında: “NASA yöneticisi olarak beni en çok heyecanlandıran şey, başka bir gezegende gerçekleşecek ilk helikopter uçuşunu izleyecek olmak. Mars Helikopteri gelecekteki bilim ve Mars’a keşif misyonlarımız için önemli bir adım olacak” dedi.

Küçük ve özel bir rotora sahip olan helikopter, Kızıl Gezegendeki (Mars) havadan ağır araçların uçuş potansiyellerini araştıracak.

Ağustos 2013’te NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir teknoloji geliştirme projesi olarak başlayan Mars Helikopterinin ağırlığı, dört yıllık bir çalışma soucunda yaklaşık 1.8 kilograma kadar düşürüldü. Gövdesi bir voleybol büyüklüğünde olan helikopter, tersi yönde dönen iki pervaneye sahip ve Dünya’daki bir helikopterin yaklaşık 10 katı olan 3000 rpm’lik (dakikadaki devir sayısı) bir devir sayısı değerine sahip. Helikopterde, lityum iyon pillerini şarj etmek için güneş panelleri ve soğuk Mars gecelerinde sistemin donmasını engellemek için bir ısıtma mekanizması bulunmakta.

Mars Helikopter proje yöneticisi Mimi Aung: “Burada Dünya üzerinde uçan bir helikopterin rakım rekoru yaklaşık 40.000 feet. Mars’ın atmosferi Dünya’nın sadece yüzde biri. Bu düşük atmosferik yoğunlukta uçmasını sağlamak için, her şeyi incelememiz, olabildiğince güçlü ve güçlü olurken mümkün olduğunca hafif bir helikopter tasarlamamız gerekti” dedi.

mars helikopteri

Aung: “Mars’ta bir pilotumuz olmayacak, bu yüzden bu görevi gerçek zamanlı olarak kontrol etmenin bir yolu yok. Bunun yerine helikoptere, yerden komutları alıp yorumlayabilecek ve sonra görevi kendi başına uçurabilecek otonom bir yapı eklendi” dedi.

İlk uçuşunda helikopterin yaklaşık 30 saniye boyunca havada durması ve 3 metreye kadar dikey bir tırmanış yapması planlanıyor. Sonraki testlerin de kısa ve uzak uçuş mesafeleri için yaklaşık olarak 30 gün sürmesi beklenmekte.

Kaynak: Space.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.