Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Uzay / NASA, 10 Farklı Bilim ve Teknoloji Projesini Tek Bir Modülle Ay’a Göndermeyi Hedefliyor

NASA, 10 Farklı Bilim ve Teknoloji Projesini Tek Bir Modülle Ay’a Göndermeyi Hedefliyor

NASA, ay görevleri için ortaklık yaptığı 14 farklı (CLPS) ortağına, bir yük paketini Ay’a uçurmaları için teklif vermeleri talebinde bulundu. Talep ile, ortaklardan 10 NASA bilim araştırması ve teknoloji projesini 2022’de Ay’ın kutupsal olmayan bir bölgesine götürmelerini istenmekte. Yıl sonuna kadar bir sağlayıcı seçilmesi planlanmakta.

CLPS girişimi aracılığıyla NASA, mevcut projelerinde bilimsel enstrümanları ve teknoloji gösterilerini hızla Ay’a indirmek için ticari ortaklarından yararlanmakta. Girişim, NASA’nın Artemis programının önemli bir parçasıdır. Yeni bilim ve teknoloji yüklerinin, insan misyonlarının temelini Ay yüzeyine atmaya yardımcı olacağı öngörülmekte.

Credit: NASA
Credit: NASA

Toplu olarak kütle olarak yaklaşık 200 pound (100 kg) olması beklenen yükler şu bilim ve teknoloji projelerini içermekte:

Regolit Yapışma Karakterizasyonu (RAC): Projede Ay regolitinin farklı uçuş aşamalarında Ay’ın çevresine maruz kalan bir dizi malzemeye nasıl yapıştığını belirlenecektir. Rogolit, kayayı kaplayan gevşek, heterojen, yapay materyaldir. İçerisinde toz, toprak, kırık kaya ve buna benzer materyaller bulundurur. Dünya, Ay, Mars ve bazı asteroitlerde bulunur. Bileşenler, şu anda Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan Materials International Space Station Experiment (MISSE) tesisinden türetilecek.

Yeni Nesil Ay Geri Yansıtıcıları (NGLR): Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi kesin olarak ölçmek için Dünya üzerindeki lazerlerin hedefi olarak hizmet edecek. Bu görevde uçacak olan bu retroreflektörler, ayın iç mekanının çeşitli yönlerini anlamak ve temel fizik sorularını ele almak için kullanılabilecek veriler sağlamak için tasarlandı.

Ay Ortamı Helyosferik X-ışını Görüntüleyici (LEXI): Dünya’nın manyetosferinin Güneş’ten güneş rüzgarı adı verilen yüklü parçacıkların akışı ile etkileşiminin görüntülerini yakalayacak.

Yeniden Yapılandırılabilir, Radyasyona Toleranslı Bilgisayar Sistemi (RadPC): Projede radyasyona toleranslı bir bilgi işlem teknolojisi göstermeyi amaçlanmakta. Ay’ın atmosfer ve manyetik alan eksikliğinden dolayı, Güneş’ten gelen radyasyon elektronik için bir meydan okuma olacak. Bu araştırma aynı zamanda ay yüzeyindeki radyasyon etkilerini de karakterize edecek.

Ay’ın Manyetotellürik İskandili (LMS): Elektrik ve manyetik alanları inceleyerek Ay’ın mantosunun yapısını ve bileşimini karakterize etmek için tasarlandı. Araştırmada, başlangıçta şu anda Mars yörüngesinde bulunan Mars Atmosphere ve Volatile EvolutioN (MAVEN) uzay aracı için yapılmış, manyetik alanları ölçen bir cihaz olan uçuş yedek manyetometresi kullanılacak.

Hızlı Yeraltı Termal Keşfi için Ay Enstrümantasyonu (LISTER): Ay’ın içinden ısı akışını ölçmek için tasarlandı. Sonda, Ay’ın farklı derinliklerde termal özelliklerini araştırmak için Ay regolitini 7 ila 10 fit (2 ila 3 metre) delmeye çalışacak.

Lunar PlanetVac (LPV): Ay regolitini yüzeyden alıp başka bir uzay aracının Dünya’ya geri dönebileceği bir konteynere koyan, materyali analiz edecek diğer aletlere aktaran bir teknoloji.

Ay Tüyleri Yüzey Çalışmaları için Stereo Kameralar (SCALPSS 1.1): Motorun kapanmasıyla ay yüzeyini bozan motor bulutunun ilk noktasından hemen önce, aracın altındaki alanın video ve sabit görüntü verilerini yakalanır. Uzun odak uzaklığına sahip kameralar, iniş öncesi yüzey topografyasını belirlenecektir. İniş sırasında değişen üç boyutlu yüzeyi yeniden yapılandırmak için fotogrametri kullanılacaktır. Regolit üzerindeki roket egzoz fiziğini ve toz, çakıl, kayalar vb.’lerin yer değiştirmesini anlamak, aya uçuş / inişin son aşamasında ve diğer gök cisimlerinde fışkırmanın en iyi şekilde nasıl hafifletileceğini anlamak için çok önemlidir.

Elektrodinamik Toz Kalkanı (EDS): Birden fazla elektrotta değişken yüksek voltaj kullanarak tek tip olmayan bir elektrik alanı oluşturan bir teknoloji. Düzgün olmayan alan, sırayla parçacıkları hareket ettiren ve termal radyatörler, uzay giysisi kumaşları, vizörler, kamera lensleri, güneş panelleri ve diğer birçok teknoloji için potansiyel etkileri olan bir dielektroforetik (DEP) kuvvet üretmekte.

Lunar GNSS Receiver Experiment (LuGRE): ABD Küresel Konumlandırma Sistemine (GPS) dayanan LuGRE, GPS sinyallerinin erişimini genişletmeye devam edecek ve başarılı olursa, ay mesafelerinde GPS sinyallerini ilk fark eden sistem olacak.

Kaynak: Scitechdaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.