Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Nanotel Dizi Retinasına Sahip Biyometrik Göz

Nanotel Dizi Retinasına Sahip Biyometrik Göz

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki Zhiyong Fan ve meslektaşları, insan gözünün yapısını taklit eden küresel bir görsel sensör geliştirdi. Bu sensör ile tasarlanacak biyometrik göz, göremeyen insanlar için umut ışığı oldu.

Gerçek bir göz gibi, yapay göz ışığı odaklamak için bir lens ve gözün arka tarafında ışığa duyarlı hücrelerin beyne gönderilecek elektriksel uyarıları ürettiği bölge olan yarım küre şeklinde bir retina içermekte. Yapay göz, içi boş merkezi iletken bir sıvı ile dolu ve 2 santimetre çapında. Yetişkin bir insan gözüne benzer bir boyutta ve “vitreous humour” adı verilen berrak bir jel ile dolu.

Nanotel Dizi Retinasına Sahip Biyomimetik Göz

Yapay retina, yoğun paketlenmiş nanotellerle dolu gözenekli alüminyum oksitten yapıldı. Bu teller ışığa duyarlı ve güneş hücrelerinde yaygın olarak kullanılan perovskite adı verilen bir bileşikten yapılmakta. İnsan gözündeki sinir hücrelerine benzer şekilde hareket edip, ışıkla aktive olduklarında elektrik sinyalleri iletmekteler.

Ekip, biyometrik gözün ne kadar iyi çalıştığını test etmek için harflerin görüntülerini yapay merceğe yansıttı. Göze bağlanan bir bilgisayar E, I ve Y harflerini başarıyla tanıdı. Araştırmacılar teorik olarak, cihazın tıbbi açıdan güvenli olup olmadığını test etmek için optik bir sinire bağlanabileceğini söylüyorlar.

Nanotel Dizi Retinasına Sahip Biyomimetik Göz 1

Tasarlanan göz mevcut haliyle harici bir güç kaynağı gerektirmekte, ancak ekip gelecekte kendi kendine yeterli hale getirmeyi planlamakta. Fan: “Her nanotel küçük bir güneş pili işlevi görebilir. Bu durumda, herhangi bir harici güce ihtiyacımız olmaz” dedi. Başka bir sınırlama da, akıllı telefonlardaki gibi ticari sensörlerle karşılaştırıldığında gözün düşük görüntü çözünürlüğüne sahip olması. Öte yandan, mevcut görsel protez cihazlar görüntü algılama için insan gözünün küresel şekline uymayan düz bir nesne kullanıyor, diyor Fan. Sonuç olarak, bu normalde yaklaşık 150 derecelik bir görüş alanına sahip olan bir insan gözüyle karşılaştırıldığında olası görüş alanını sınırlayabilir.

Makale: Nature, DOI: 10.1038/s41586-020-2285-x

Kaynak: Newscientist.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.