Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Genel / Nanoteknoloji İle Daha Hassas ve Düşük Maliyetli Üretim

Nanoteknoloji İle Daha Hassas ve Düşük Maliyetli Üretim

Karbon nano tüpler ile, esnek ve düşük maliyetli sensörler; Hava kalitesi göstergelerinden elektronik dokulara kadar bir çok alandan uygulama potansiyeli;

Muenchen Technische Üniversitesindeki (TUM) araştırmalar sonucunda düşük maliyetli ve endüstriyel boyutta yeni nesil elektronik cihaz üretebilecek bir yöntem bulundu. Bu yöntem ile gıda ambalajlarına gıdanın tazeliği ölçmek için konulabilecek esnek ve yüksek performanslı gaz sensörleri geliştirildi.

Solda; Esnek, yüksek performanslı gaz sensörleri. Sağda Karbon Nanotüp Solüsyonu (Credit: Uli Benz/TUM)
Solda; Esnek, yüksek performanslı gaz sensörleri. Sağda Karbon Nanotüp Solüsyonu (Credit: Uli Benz/TUM)

Yeni tip solar hücreler ve esnek transistörler sayesinde, robotik ve biyonik uygulamalarda elektronik deri “doku yüzeyi” için basınç ve sıcaklık ölçebilen sensörlerin yapılmasının önü açıldı. Tüm bu ürünler, karbon nanotüplerin esnek plastik ve diğer malzemeler üzerine boya yapar gibi püskürtülmesiyle elde edilebilmektedir.

Karbon nanotüp tabanlı gaz sensörleri kendine has farklı karakter kombinasyonları sayesinde üretildiğinden, herhangi bir üretim metodu ile karşılaştırılamamaktadır. Bu yöntemle üretilen sensörler amonyak, karbon diyoksit ve nitrojen oksit değelerindeki en ufak değişiklikleri bile hızlıca ölçebilecek hassasiyete sahiptirler. Oda ısısında çalışan bu sensörler çok az enerji tüketimine sahiptirler. Düşük maliyeti ve uygulama alanının geniş olması nedeniyle bu yöntemin yakın zamanda yaygın bir şekilde kullanılması muhtemel.

Kaynak: sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.