Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Genel / Nanoteknoloji: Hücresel Isınma İle Yumurtalık Kanser Tedavisinde Yeni Yaklaşım

Nanoteknoloji: Hücresel Isınma İle Yumurtalık Kanser Tedavisinde Yeni Yaklaşım

Oregon State Ünivrsitesindeki bilim adamları; ısı, kemoterapötik ilaçlar ve nanoteknoloji tabanlı inovatif akıllı teslimat sistemli ilaçların birleşiminden oluşan sistem sayesinde hem toksit ilaçların etkisi azaltılabileceği hem de yumurtalık kanser tedavisinde aşama kaydedilebileceği belirttiler.

Nanoteknolojik Sistem Sayesinde Hücresel Isınma İle Yumurtalık Kanser Tedavisinde Yeni Yaklaşım
Nanoteknolojik Sistem Sayesinde Hücresel Isınma İle Yumurtalık Kanser Tedavisinde Yeni Yaklaşım

Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen deneylerde yumurtalık kanser hücrelerinin %95’inin ortadan kaldırıldığı görüldü. Çalışmanın önemli olduğunu vurgulayan araştırmacılar, kadınlarda ölümlere yol açabilen bu kanser, bu çalışma sayesinde kadınların kemoterapötik ilaçlarının yan etkilerinin ortadan kaldırılmasına karşı önemli bir gelişme.

Günümüzde her yıl 150.000 kadın bu kanser türü nedeniyle hayatını kaybetmekte. Belirli seviyede bir ısının kanser hücrelerini öldürmede yardımcı olduğu bilinmekte, fakat tek başına ısı tedavide problemler oluşturabilmekte. Bu nedenle tedavide kanser hücrelerini öldürebilen ilaçlarla kaplanmış demir oksit nano parçacıkların ısıtılarak kanser hücrelerine daha kolay ve nokta atışı şeklinde ulaşılması sağlanmakta.

Kaynak: PHYS

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.