Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Koronavirüs / Nanofiber Maske Mi, Eriyik Üflemeli Maske Mi?

Nanofiber Maske Mi, Eriyik Üflemeli Maske Mi?

Koronavirüs enfeksiyonlarının küresel yayılımı ile kişisel koruyucu ekipmanlar “özellikle yüz maskeleri” pandemi döneminde kritik bir konu haline geldi. Maske, solunum yolunu havada damlacıklar halinde bulaşan virüslerden ve bakterilerden birincil olarak korunması amacıyla kullanılan en temel ekipmandır.

N95 maskelerinin dünya çapında eldesinin zor olması, bu maskelerin tekrar tekrar kullanılabilmesi için, etkin dezenfeksiyon uygulamaları yapmayı ve minimum performans kaybı sağlamayı önemli hale getirmiştir. N95 sertifikalı maskeleri temizledikten ve dezenfekte ettikten sonra yeniden kullanım performansının ölçümünde partikül filtrasyonu ve hava geçirgenliği, olası enfeksiyonların önlenmesinde çok önemli faktörlerdir.

Nanofiber Maske Mi,  Eriyik Üflemeli Maske Mi bb

Shinshu Üniversitesi, “nanofiber dokusuz yüzey (kumaş)” üretim yöntemleri ve uygulamaları üzerine uzmanlaşmıştır. Shinshu Üniversitesi Fiber Mühendisliği Enstitüsü’nden (IFES) Profesör Ick Soo Kim ve ekibi de çalışmalarında, bu uzmanlık altyapısıyla N95 maskelerinin sterilize edilmesinin etkinliğini araştırdılar. Ticari olarak temin edilebilen eriyik üflemeli (MB) ve filtreli dokunmamış nanofiber (NF) N95 maskeleri karşılaştırdılar. Yıkama ve dezenfeksiyon işleminden sonra filtrasyon verimliliğini, kullanıcının konforunu ve filtre şekil değişimini incelediler. Dezenfeksiyon testi yöntemleri, maske filtresine doğrudan %75 etanol püskürtülmesini, hava kurutmasını, maske filtresini 5 dakika ila 24 saat boyunca %75 etanol çözeltisine batırmayı ve doğal olarak kurumaya bırakmayı içerdi.

Her iki filtrenin (eriyik üflemeli filtre ve nanofiber filtre) filtrasyon verimliliği kullanımdan önce %95 ve üzerinde ölçüldü. “Bu değer kullanıcının solunum organlarının etkili bir şekilde korunabileceğini ifade eder.” Testler ayrıca filtreye 3 kez veya daha fazla etanolün püskürtülmesi veya 5 dakikadan uzun bir süre boyunca bir etanol çözeltisine daldırılmasıyla etkili bir şekilde filtrenin sterilize edilebileceğini gösterdi.

Bununla birlikte, maske etanol dezenfeksiyonundan sonra yeniden kullanıldığında, eriyik üflemeli filtrenin filtrasyon verimliliği %64’e düşerken, nanofiber filtrenin, 10 veya daha fazla kullanımdan sonra bile filtre performansında değişim olmadı.

Nanofiber Maske ve  Eriyik Üflemeli Maske performans karşılaştırması

Her iki maske filtresi de ilk kullanım sırasında benzer filtreleme performansına sahipken, dezenfekte edildikten ve yeniden kullanıldıktan sonra nanofiber filtrenin performasının daha etkin olduğu kanıtlandı. Başka bir deyişle, nanofiber filtrelerin evde etanol ile kolayca sterilize edilebileceği ve birçok kez tekrar kullanılabileceği ispatlandı.

Bu avantajlarının yanında araştırmada, nanofiber filtrenin (NF), eriyik üflemeli filtreden (MF) daha yüksek ısı emisyonu ve karbondioksit emisyon performansına sahip olduğu ve daha etkin nefes alabilirlik özelliği gösterdiği ifade edildi. Benzer şekilde, insan derisi ve vasküler hücreler kullanılarak yapılan bir güvenlik deneyine göre de, nanofiber filtrenin eriyik üflemeli filtreden daha düşük sitotoksisiteye (canlı hücreler üzerindeki toksik etki oranı) sahip olduğu da doğrulandı.

Kızılötesi termal kamera ile solunum konforunun değerlendirilmesi. © 2020 American Chemical Society
Termal kamera ile solunum konfor testi

Araştırmaya eş başkanlık eden Profesör Cha Hyung Joon, “Bu araştırma, nanolif maskelerin biyolojik güvenliğinin ve yıkamadan sonra filtrasyon verimliliğinin sürdürülmesinin deneysel bir doğrulamasıdır” dedi. Profesör Ick Soo Kim de, nanolif maskelerin koronavirüs enfeksiyonlarının ikinci ve üçüncü dalgasında etkin bir önleme aracı olarak kullanılmasını beklediğini ifade etti.

Makale: Reusability Comparison of Melt-Blown vs. Nanofiber Face Mask Filters for Use in the Coronavirus Pandemic, ACS Applied Nano Materials (2020). DOI: 10.1021/acsanm.0c01562

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.