Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Nanoteknoloji / Nano Cihazlar Beyinde Alzheimer Plaklarının Oluşumunu Engelleyebilir

Nano Cihazlar Beyinde Alzheimer Plaklarının Oluşumunu Engelleyebilir

Alzheimer hastalığı Amerika Birleşik Devletleri’nde 65 yaşın üzerindeki her 10 kişiden birini etkileyen ve ölüm nedenleri arasında 6. sırada yer alan önemli bir hastalıktır. Alzheimer hastalığından etkilenen insanlar, zaman içinde beyinde biriken β-amiloid (AP) peptitleri adı verilen kendi kendine bir araya getirilmiş moleküllerden yapılmış özel bir plak tipine sahiptir. Bu birikimin sinirsel bağlantı kaybına ve hücre ölümüne neden olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar, Alzheimer hastalığının beyindeki gelişimini durdurmak ve peptitlerin bu tehlikeli plakları oluşturmasını önlemek için birçok araştırma yapmakta.

Çok disiplinli bir çalışmada, ABD Enerji Bakanlığı’nın (DOE) Argonne Ulusal Laboratuvarı’ndaki bilim adamları, Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KIST) ve Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) işbirlikçileri ile birlikte bir yaklaşım geliştirdiler ve tehlikeli peptitleri kendi kendine bir araya getirmeden önce yakalayan nano boyutlu bir cihaz tasarlayarak plak oluşumunu önlemeye çalıştılar.

Nano Cihazlar Beyinde Alzheimer Plaklarının Oluşumunu Engelleyebilir Credit - Argonne’s Center for Nanoscale Materials

Argonne’un Biosciences bölümünde moleküler biyolog Rosemarie Wilton: “Β-amiloid peptitleri, beyin hücrelerinin normal bir bileşeni olan bir amiloid öncü proteininin parçalanmasından kaynaklanır ve sağlıklı bir beyinde bu atılan peptitler elimine edilir. Bununla birlikte, Alzheimer’ın gelişimine eğilimli beyinlerde, beyin peptitleri ortadan kaldırmaz, onları yıkıcı plaklara konglomerasyona bırakır” dedi.

Argonne’nin Nano Ölçekli Malzemeler Merkezi’nde (CNM) bir bilim adamı olan Elena Rozhkova ise : “Yaptığımız çalışmayla nano cihaz ile peptitleri birleştirme şansı elde etmeden önce hücrelerden uzaklaştıkça toplayabilmek hedeflenmekte” dedi.

Araştırmacılar yeni nano aygıtın yüzeyini Ap peptitlerini tanıyan ve ona bağlanan bir antikorun (bir tür protein) parçalarıyla kapladılar. Nano aygıtın yüzeyi küresel ve gözenekli ve kraterleri, antikorların kaplaması için mevcut yüzey alanını en üst düzeye çıkarmakta. Daha fazla yüzey alanı, yapışkan peptitlerin yakalanması için daha fazla kapasite anlamına gelmekte.

CNM’de bilim adamları, nano cihazların yokluğunda ve varlığında peptitlerin nasıl davrandığını karşılaştırarak cihazların etkinliğini test ettiler. Transmisyon elektron mikroskobu (TEM) kullanarak, nano cihazların varlığında peptit agregasyonunda belirgin bir düşüş gözlemlediler.

Bu çalışmayla Alzheimer’i önlemeye yönelik teknolojik bir yaklaşım ile yenilikçi bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Kaynak Makale: Huijin Jung et al. Silica Nanodepletors: Targeting and Clearing Alzheimer’s β‐Amyloid Plaques, Advanced Functional Materials (2020). DOI: 10.1002/adfm.201910475

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.