Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Genel / Milyarlarca Google Araması Almanya’yı Dünya’da İleriye Dönük İlk Ülke Olarak Gösterdi

Milyarlarca Google Araması Almanya’yı Dünya’da İleriye Dönük İlk Ülke Olarak Gösterdi

2012 yılında yapılan milyarlarca Google sorgusundan çıkan sonuçlara göre, Almanya gelecekle alakalı dünya üzerinde en fazla sorgu yapan ülke, İngiltere bu konudaki 2011 yılındaki birinciliğini Almanya’ya kaptırdı.

Warwick Business School ‘dan  Doç. Dr. Tobias Preis ve University College London ‘dan Dr. Helen Susannah Moat tarafından hazırlanan Gelecek Oryantasyon İndeksi (The Future-Orientation Index), 2012 yılında milyonlarca google kayıtlarından, 45  farklı ülke için analiz edildi.

2012-haritası-gdpDaha önce yapılan araştırmalar ve sonuçları gösterdi ki ülkelerdeki kullanıcıların arama istatistikleri, gelecek dönemki arama istatistikleri hakkında tutarlı bilgiler vermektedir.” (Preis, Moat, Bishop ve Stanley, 2012).

Gelecek oryantasyon indeksi sonuçlarına göre Almanlar geleceğe odaklanmış uluslar arasında 1. sırada, Japonlar 2. sırada, İsviçre 3. sırada ve İngiltere 4. sırada yer almaktayken 45 ülkenin değerlendirildiği listede Pakistan, Vietnam ve Kazakistan sonlarda yer almaktadır.

2011 yılında İngiltere 2010 yılı verilerine de dayanılarak geleceğe odaklanan ilk ülke idi. Bu sonucun oluşmasında ülkenin Olimpiyatlara ve Paralimpik Olimpiyatlara hazırlanmasının da etkisi büyük. Polonya ve Ukraya da Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği nedeniyle benzer bir artışı 2011 yılında yaşadı. Fakat 2012 yılında sıralamada 11 ve 13 sıra geri düştüler.

Almanya’nın 2012 yılındaki bu yükselişi gelecek genel seçim döneminin yaklaşmasına bağlanabilir.

2012 yılında Nijerya, son 15 yılın en kötü ekonomik şartlarına sahip olmasına rağmen, 15 sıralık bir yükselişle en büyük çıkışı yapan ülke oldu. Japonya’da 9. sıradan 3. sıraya yükselerek büyük çıkış yapan bir diğer ülke oldu.

Warwick Business School ‘daki Davranış Bilimleri ve Finans Bölümünden Doç. Dr. Preis’e göre; “Genel olarak bulduğumuz sonuçları değerlendirmemiz gerekirse, ekonomik anlamda başarı sağlamış veya sağlayacağı tahmin edilen ülkelerde internet aramalarında geleceğe yönelik daha yoğun bir arama davranışı görülmektedir.”

2011- 2012 Gelecek Oryantasyon İndeksi (GDP)
2011- 2012 Gelecek Oryantasyon İndeksi (GDP)

University College London ‘daki  Sivil, Çevre ve Geomatik Mühendisliği Bölümünden Dr Moat; Gelecek oryantasyon indeksi (GDP) için iki temel yaklaşım belirdiklerini söyledi. Bu yaklaşımların ilgili ülkelerin geleceğe yönelik tutumları için iyi bir gösterge olabileceğini belirtti.

1. yaklaşımda; ekonomik başarı sağlamış ülkelerdeki geleceğe yönelik arama trendlerinin arttığı görülmektedir.

2. yaklaşımda; ülkelerdeki mevcut internet altyapısı farklılıkları ve destekledikleri kaynak erişimlerindeki farklılıklar nedeniyle arama trendleri farklı olabilmektedir.

Kaynak : University of Warwick

“Maalesef bu konuda Türkiye 2011’de 24 sıradayken 2012’de 27 sıraya gerilemiş. Bu konuda Türkiye için sanırım daha detaylı bir analiz yapılması gerekli. Ekonomik sıkıntıların yanında vatandaşların bilinçsel seviyeleri, bilime ve bilgiye bakış açıları gibi gibi konularda araştırma yapılması şart sanırım. “  Admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.