Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Genel / Milli Helikopterimiz ATAK Güney Kore’nin Taarruz Helikopteri İhalesinde İlk 3’e Girmeyi Başardı

Milli Helikopterimiz ATAK Güney Kore’nin Taarruz Helikopteri İhalesinde İlk 3’e Girmeyi Başardı

Atak helikopteri henüz test aşamasında… Ama milli helikopter şimdiden dünyanın gözdesi oldu.

Güney Kore, Atak helikopteri alacaklar listesine koydu. ATAK, Güney Kore’nin açtığı 2 milyar dolarlık taarruz helikopteri ihalesinde iki Amerikan firmasıyla birlikte son 3’e kalmayı başardı.

ATAK şimdiden nam saldı

Milli taarruz helikopteri ATAK’ın devreye girmesi için son aşamaya gelindi. Toplam 6 adet üretilen prototiplerin kabul testleri devam ediyor. Her şey yolunda, tüm veriler istenilen doğrultuda…

Daha operasyonlara girmeden ATAK’ın namı dünyayı sardı. Milli helikopterin talipleri şimdiden Türkiye’nin kapısını çalmaya başladı. Güney Kore ATAK’ı alınacak savaş helikopterleri listesine koydu.

ATAK, Kobra ve Apaçi ile son 3’e kaldı

Dünyanın en önemli iki taarruz helikopteri Kobra ve Apaçi ile birlikte ATAK, helikopter alım ihalesinde son 3’e kaldı.

Konuyla ilgili bilgi veren TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, “Güney Kore’deki ihalede aşağı yukarı işin sonuna geldik. Yaklaşık iki yıldır ihale devam ediyor. Gerek Kore’de yapılan toplantılarda gerek Türkiye’ye teknik ekiplerini kullanıcılarını ve sözleşmecilerini göndererek yapmış oldukları yerinde incelemelerle uçuş ve atış testleriyle T 129 Atak helikopterimiz iki Amerikan firması ve onların iki ürünüyle nihai listeye kaldı” dedi.

İhale Mart ayında sonuçlanacak

İhalenin Şubat ayı ortalarında sonlanması bekleniyordu. Güney Kore’deki seçimler sebebiyle ihale Mart ayında sonuçlanacak.

ATAK testlerde tam not aldı

Yani ATAK için Mart ayı oldukça önemli.. ATAK, bugüne kadar Güney Korelilerin yaptıkları tüm testlerden tam not aldı. Beklenen performans değerlerini sağlayan ATAK’ın ihalede şansının yüksek olduğu belirtiliyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, “Bir silahlı hava aracını dünyada çok az ülkenin sahip olduğu satma hakkına sahip olduğu böyle bir ürünü Güney Kore gibi prestijli bir kullanıcıya satabilmemiz için bizim koymuş olduğumuz performansın üzerine büyüklerimizin de destek vermesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü tek başımıza TAİ olarak satamayız, Türkiye olarak satabiliriz” diye konuştu.

Tek kalemde en büyük ihracat ürünü olacak

İhalenin kazanılması durumunda Türk Savunma Sanayi tek kalemde en büyük ihracatını yapmış olacak.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.