Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Genel / Mikroskobik Davul İle Kuantum Bilgisayarlar İçin Önemli Başarı

Mikroskobik Davul İle Kuantum Bilgisayarlar İçin Önemli Başarı

Dünya’nın farklı yerlerinde bulunan iki insan ve bu iki insanın da bir şekilde birbirine bağlantılı olabildiğini düşünelim. İşte bilim insanları mekanik titreşimleri aynı yolla birbirine bağlayan bir metot geliştirdiler. Bu sayede normal bilgisayarlardan çok daha güçlü olan kuantum bilgisayarın üretiminde önemli bir adım daha atılmış oldu.

Elektronik Kuantum Davul
Elektronik Kuantum Davul

Kuantum fiziğinde her şeyi oluşturan parçacıkların farklı şekillerde davranabileceği var sayılır. Örneğin aynı anda bir parçacık birden farklı yerde bulunabilir, eğer bu parçacıklar arasındaki senkronize bağı yakalayabilirseniz, daha fazla parçacığın da bağlantısını yakalayabilirsiniz. Bilim adamlarının bu bağlantıya verdikleri isim “kuantum dolanması”, Einstein’ın verdiği isim ise “bir mesafedeki ürkütücü hareket”

Bilim adamları bu bağlantıyı sonunda mikroskobik davul ile tespit etmeyi başardı. “National Institute of Standards and Technology” ve Kolorado Üniversitesinden fizikçi Tauno Palomaki; “Bu sistem sayesinde çok farklı objelerde aynı davranışları görebiliyoruz. Bu mükemmel bir bilgi. Bu sayede objelerin birbirleri arasındaki bağları tespit edebiliriz.” şeklinde açıklama yaptı.

Çalışma 100 nanometre kalınlığında olan, başka bir değişle insan saç telinden 1000 kez daha ince olan bir incelikte olan 15 mikrometre çapındaki bir alüminyum davul kullanıldı. Araştırmacılar test ortamını mutlak sıfır noktasının 20000 derece altında bir dereceye getirerek davulun kontrolsüz şekilde ısı nedenli titreşimini engellediler. Ardından davulu saniyede 10 milyon kez titreşim yapan bir devreye bağladılar ardından devre sayesinde oluşturulan titreşimler ile davulun hareketinin birbirine senkronize olması sağladılar.

Tauno Palomaki; “Bu kuantum bilgisayarlarının çok daha fazla performanslı olmasını sağlayacak “data” veri iletimi için önemli bir başarı. Davul kuantum dolanmasındaki titreşim enerjisini 10 mikrosaniye tutabiliyor. Bu verinin saklanabilmesi kuantum hafızalı sistemlerin geleneksel bellek yongalarında ve kuantum bilgisayarlarda kullanımını mümkün kılabilir.” dedi.

Kaynak: livescience

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.