Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Mikro Robotlar Kan Yoluyla Seyahat Ederek İlaçları Doğru Adrese Teslim Edebilir

Mikro Robotlar Kan Yoluyla Seyahat Ederek İlaçları Doğru Adrese Teslim Edebilir

Almanya Stuttgart’daki Max Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü’nden Metin Sitti ve meslektaşları, kanser ilaçlarını kan akışı yönünde ve tersi yönde taşıyabilen, seçici olarak insan meme kanseri hücrelerini hedefleyebilen “microrollers” adlı küçük robotlar geliştirdiler. Ekip, robotların tasarımında insan vücudundaki kan damarlarında hareket edebilen beyaz kan hücrelerini ilham aldı.

Microrollers küresel bir yapıya sahip ve cam mikro partiküllerden üretildi. Robotun yarısı nikel ve altından yapılmış ince bir manyetik nanofilm ile kaplandı. Diğer yarısı kanser ilacı doxorubicin ve kanser hücrelerini tanıyan moleküller ile kaplandı.

Bilim Fotoğraf Kütüphanesi / Alamy
Bilim Fotoğraf Kütüphanesi / Alamy

Ekip, robotları fare kanını ve insan endotel hücreleriyle kaplı sentetik kanalları kullanarak bir simülasyonda test etti. Robotlar, kanserli ve sağlıklı bir doku karışımına maruz bırakıldı. Microroller’lar seçici olarak kanser hücrelerine bağlandı ve doxorubicin salmak için UV ışığı kullanılarak aktive edildi. Manyetik alanlar uygulanarak, kan akışıyla birlikte ve kan akışına karşı microroller’lerin hareketi yönlendirilebildi.

Setti, doğru yolu seçmeniz gereken bir vasküler sistemde bir kavşağa gelinmesi halinde eğer yanlış yola girilirse mikro robotların geri dönerek ve doğru olan yoldan gidebileceklerini söyledi.

İnsan kırmızı kan hücreleri, karşılaştırma olarak, yaklaşık 8 mikrometre çapındadır. Ekip, çapı 3 ve 7.8 mikrometrelik olan ve saniyede 600 mikrometreye kadar hıza çıkabilen robotları simülasyonda test etti.

Araştırmacılar gelecekte, ilaç salınımını tetiklemek için ısı veya kızılötesine yakın ışık gibi başka yöntemleri kullanmayı ve birkaç hafta veya ay boyunca vücutta parçalanabilen biyobozunur malzemelerden mikro robotlar üretmeyi planlamaktalar.

Kaynak: newscientist.com

Makale: “Multifunctional surface microrollers for targeted cargo delivery in physiological blood flow”, 2020, DOI: 10.1126/scirobotics.aba5726

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.