Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / Büyük Veri / Meyve Yetiştiricileri İçin İnsansız Hava Araçları

Meyve Yetiştiricileri İçin İnsansız Hava Araçları

Drone, tahıl çiftçilerinin faaliyetlerinde verimliliği artırmasına yardımcı olmak için yıllardır kullanılmaktadır. Meyve ağaçları için drone teknolojisi uygulayarak meyve bahçesi sahipleri için de aynısını yapmak için araştırmalar devam etmektedir.

Olga Walsh, Şu andan itibaren deneysel aşamada olduklarını söylüyor. Bununla birlikte, Idaho’daki meyve yetiştiricilerinin bir numaralı talebi, bir dronun ağaç yüksekliği ve gölgelik hacmi envanterini alma yeteneğidir.

Walsh, “Her ağacı fiziksel olarak saymaya çalışan ve hangi koşullarda olduklarını görmeye çalışan insanları göndermeleri gerekiyor. Örneğin, kışın çok verimli değil, bunu yapmak saatler sürüyor” diyor. “Bunun yerine, eğer sadece bir drone uçurabilirlerse ve gerçek zamanlı olarak sahip oldukları ağaçların farklı kalitesini gösterdiklerini biliyorlar.”

drone

Şeftali ve elma dikmenin yeni bir yolunun, dronların ağaçların arasından uçmasını kolaylaştıracağını söylüyor. İHA sensörleri görsel değerlendirmeden çok daha güvenilir ve objektiftir.

“Ağaçlar, dalların bu yuvarlak gölgeden ziyade daha düz olduğu belirli bir şekilde budanır. Ve bu şekilde, sıralar arasında uçabiliriz ve çok doğru bir şekilde görebiliriz, hemen hemen her elmayı veya şeftaliyi görebiliriz. Yani, bu ağaçları yönetmek açısından çok verimli bir sistem.” diyor.

Dronlar bahçede su, besin maddeleri, zararlılar ve hastalıkları yönetmek, meyve verimini tahmin etmek ve pazarlama araçları oluşturmak için umut veriyor.

 Kaynak: agriculture.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.