Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Meksika’da Bir Hastane Hızla Artan Hava Kirliliğine Karşı Yaratıcı Bir Çözüm Geliştirdi

Meksika’da Bir Hastane Hızla Artan Hava Kirliliğine Karşı Yaratıcı Bir Çözüm Geliştirdi

Meksika’da Bir Hastane Hızla Artan Hava Kirliliğine Karşı Yaratıcı Bir Çözüm Geliştirdi

Mimari estetiği çevreci bir teknolojiyle taçlandıran hastane beyaz plaka duvarıyla oldukça şık bir görüntü verirken havadaki karbonmonoksit salınımını emerek çevre halka daha sağlıklı bir yaşam imkanı tanıyor.

Meksika'da Bir Hastane Hızla Artan Hava Kirliliğine Karşı Yaratıcı Bir Çözüm Geliştirdi
Meksika’da Bir Hastane Hızla Artan Hava Kirliliğine Karşı Yaratıcı Bir Çözüm Geliştirdi

Berlin Menşeili Elegant Embellishments adlı firma tarafından üretilen 2.500 metre karelik duvarın prosolve modülleri gün ışığını gördüğünde çevredeki karbondioksidi pigmentlerine ayırıyor ve mikrop öldürücü özelliğiyle absorbe ediyor.

Firma mimarlarından Allison Dring: “Modüllerin içerisine prosolve yerleştirip makro değerlerde büyük panelleri şehrin tam ortasına asmak hedefi tam 12’den vurmak gibi… Bu paneller hava kirliliğinin önüne geçemez, değerleri geri çekemez belki ancak yeryüzünde anında bir ferahlama sağlayabilir. Burada çalışan, çevrede yürüyen insanların havasını bir anda temizleyebilir.”

Tıbbi amaçlı deterjanlar sınıfına giren prosolve maddesini daha önce Avustralya Perth’de bir alışveriş merkezi projesinde kullanan firma, şimdi de aynı teknolojiyi bir otel duvarına adapte etmeye hazırlanıyor.

Mimar Allison Dring; “Her zaman maksimum etkide şeyler üretmek zorunda değiliz ancak mimariyi insanlara yardım etmek için kullanabiliriz ve belki bir gün bakarsınız daha çok hayata dokunuruz.’ dedi

Elbette mimari yenilikler ve her gün bir yenisi bulunan teknolojik harikalar çevre kirliliğini önlemek için yeterli değil, ancak zararlarını azaltma çabaları küçümsenemeyecek kadar fazla.

Kaynak: Euronews

Bir yorum

  1. Gerçekte güzel bir düşünce.İnsanlar için yapılan önemli bir proje.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.