Salı , Haziran 22 2021
Ana Sayfa / Genel / Mars Üzerinden Alınan Örneklerde Suya Rastlandı

Mars Üzerinden Alınan Örneklerde Suya Rastlandı

NASA’dan merakla beklenen açıklamasında, Mars yüzeyinden alınan ilk toprak örneğinde suya rastlandığı belirtildi. Konuyla ilgili sonuçlar 26 Eylül 2013 tarihinde Rensselaer Polytechnic Institute Dean of Science ‘dan Laurie Leshin tarafından yayınlandı.

Laurie Leshin; “En heyecan verici sonuç ilk alınan örneklerde yüksek oranda suya rastlanmasıydı. Yaklaşık %2’lik bir seviyede alınan toprak örneğinde su tespit edilmiştir. “ dedi. Ayrıca örneklem ısıtıldığında önemli miktarda karbon diyoksit, oksijen ve sülfürün açığa çıktığı belirtildi.

Mars Yüzeyinde Toprak Analizinde Suya Rastlandı
Mars Yüzeyinde Toprak Analizinde Suya Rastlandı

Curiosity adlı uzay aracı 6 Ağutos 2012 tarihinde Mars’taki Gale Krateri’ne iniş yapmıştı. Alınan heyecan verici sonuçlar ile akla gelen ilk soru, daha önceleri Mars’ta hayat olup olmadığı oldu. Mars’ın Numune Analizi (SAM) Sistemi; bir gaz chromotograph, bir kütle spektrometresi ve farklı izotop oranlarını tespit etmeyi sağlayan bir ayarlanabilir lazer spektrometre içermekte. Bu sayede anahtar elementlerin farklı oranlardaki izotopları tespit edilebilmekte.

SAM sistemi sayesinde organik bileşiklerin izleri de tespit edilebilmekte. Laurie Leshin, elde edilen veriler sayesinde Mars yüzeyi hakkında bilinmeyen birçok konuya açıklık getirilebileceğini söyledi.

Teknolojikgelismeler.net olarak gelecek yeni sonuçları merakla bekliyoruz . “Admin”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.