Salı , Haziran 22 2021
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / Makine Öğrenmesi ile Daha Yumuşak Robotlar

Makine Öğrenmesi ile Daha Yumuşak Robotlar

Robotlar yumuşak malzemelerden yapılabilir, ancak bu tür robotların esnekliği, kontrolleri için gerekli sert sensörlerin dahil edilmesiyle sınırlıdır. Araştırmacılar, aynı işlevselliği sunan ancak robota daha fazla esneklik sağlayan sert sensörlerin yerini almak için gömülü sensörler oluşturdular. Yumuşak robotlar, geleneksel rijit tasarımlardan daha uyarlanabilir ve esnek olabilir. Ekip, tasarımlarını oluşturmak için son teknoloji makine öğrenme tekniklerini kullandı.

robot

Makine öğrenimi ve robotik arasındaki ilişki sadece robotların davranışsal kontrolü ile sınırlı değildir, aynı zamanda tasarımları ve temel işlevleri için de önemlidir. Gerçek dünyada çalışan bir robotun, görevlerde gezinmek ve görevleri yerine getirmek için çevresini ve kendisini anlaması gerekir.

Eğer dünya tamamen öngörülebilir olsaydı, o zaman bir robot çevresi hakkında yeni bir şey öğrenmeye gerek kalmadan etrafta dolaşırdı. Ancak gerçeklik öngörülemez ve sürekli değişir, bu nedenle makine öğrenimi robotların bilinmeyen durumlara uyum sağlamasına yardımcı olur. Bu teorik olarak tüm robotlar için geçerli olmakla birlikte, yumuşak gövdeli robotlar için özellikle önemlidir, çünkü bunların fiziksel özellikleri katı muadillerine göre kendinden daha az tahmin edilebilirdir.

Nakajima ve ekibi, bir PAM’ı (pnömatik yapay kas) gerçek zamanlı olarak modelleyebilirlerse, o zaman iyi bir şekilde kontrol edebileceklerini düşündüler. Bununla birlikte, PAM’lerin sürekli değişen doğası göz önüne alındığında, bu, geleneksel mekanik modelleme yöntemleri ile gerçekçi değildir. Böylece ekip, rezervuar hesaplaması adı verilen güçlü ve yerleşik bir makine öğrenme tekniğine yöneldi. Bu, bir sistem hakkındaki bilginin, bu durumda PAM’ın gerçek zamanlı olarak özel bir yapay sinir ağına beslendiği yerdir, bu nedenle model sürekli değişir ve böylece çevreye uyum sağlar.

Bu yöntem sayesinde yeni nesil yumuşak robot teknolojisi mümkün olabilir. Bu, insanlarla çalışan robotları, örneğin giyilebilir rehabilitasyon cihazlarını veya biyomedikal robotları içerebilir, çünkü ekstra yumuşak dokunuş, onlarla etkileşimlerin yumuşak ve güvenli olduğu anlamına gelir.

Nakajima, “Çalışmamız, rezervuar hesaplamanın robotik dışındaki uygulamalarda kullanılabileceğini gösteriyor. Merkezi olmayan bir şekilde işlenen gerçek zamanlı bilgilere ihtiyaç duyan uzaktan algılama uygulamaları büyük fayda sağlayabilir. Ayrıca nöromorfik bilişim – akıllı bilgisayar sistemleri – üzerinde çalışan diğer araştırmacılar, sistemlerinin performansını artırmak için fikirlerimizi kendi çalışmalarına dahil edebilirler.” dedi.

Kaynak : sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.