Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Mahsullerin Birleşik İklim Stresine Karşı Direncinin İyileştirilmesi

Mahsullerin Birleşik İklim Stresine Karşı Direncinin İyileştirilmesi

Castellón Jaume I Üniversitesi’ndeki Ekofizyoloji ve Biyoteknoloji Grubu çalışmalarında; yüksek sıcaklıklarla, yüksek güneş ışınlarıyla, kuraklıkla veya kirlilikle baş edebilecek daha fazla kapasiteye sahip bitkiler elde etmek için gerekli mekanizmaları inceledi.

Credit: Jaume I University of Castellón
Credit: Jaume I University of Castellón

Grup tarafından yürütülen bir çalışmanın, kombine iklim streslerine daha dayanıklı mahsuller elde etmenin temellerini attığı ifade edildi. Bu çalışmanın sonuçları yakın zamanda Physiologia Plantarum dergisinde yayımlandı. Araştırmada konsantrasyonda bir artış ve absisik asit ve jasmonik asit hormonlarının erken yanıtında, belirli gen ailelerinin indüksiyonunda ve protein birikiminde bir artış olduğunu görüldü. Isı Şok Proteinleri (HSP’ler) gibi yüksek sıcaklıklara karşı koruma sağlayan, bitkilerin sıcak iklimlerde olumsuz çevresel koşullara tolerans gösterme başarısını belirleyen belirleyici faktörler olabileceği ifade edildi.

Çalışmanın yazarları, iklim değişikliğinin küresel tarımsal üretim için ciddi bir tehdit olduğunu, gezegenin ortalama sıcaklığındaki artış, daha yüksek sıklıkta aşırı iklim olayları ve tarım arazilerinin kaybı, yakın gelecekte gıda üretimini tehlikeye atacağını vurguladılar.

Olası senaryonun ışığında, bitkileri sıklıkla etkileyen bu çevresel değişikliklere uyum sağlayabilecek yeni mahsul çeşitleri geliştirmenin çok önemli olduğu, doğru strateji ve gelişmelerle gelecekteki tarımsal üretimin verimliliğinin artırabilir ve küresel nüfus için gıda tedarikini sağlanabilir olabileceğini öngörülmekte.

Makale: High temperatures modify plant responses to abiotic stress conditions, Physiologia Plantarum (2020). DOI: 10.1111/ppl.13151

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.