Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Zeka Oyunları / Kurtuluş İçin Sorulan İki Soru

Kurtuluş İçin Sorulan İki Soru

Ülkenin birinde çok zengin bir kral yaşarmış. Bir gün bu kralın çok değerli bir eşyası kaybolmuş. Krala bir adamı şüpheli olarak yakalayıp getirmişler, kral adamın suçundan emin olmadığı için bir türlü ölüm emrini verememiş.

Sonunda adamı bir teste tabi tutmaya karar vermiş. Test şu şekildeymiş;

Kurtuluş Kapısı
Kurtuluş Kapısı

İki tane kapı ve iki kapıda da birer asker varmış. Askerlerden biri sürekli doğruyu söylerken diğeri sürekli yalan söylüyormuş. Ama hangi askerin doğru söylediği, hangisinin yalan söylediği belli değilmiş. İki kapıdan biri özgürlüğe açılan, diğeri ise idama açılan kapıymış. Askerler hangi kapının kurtuluş kapısı olduğunu biliyorlarmış.

Adamın her bir askere bir soru sorma hakkı varmış. Adam düşünmüş taşınmış ve sorduğu iki soruyla hayatını kurtarmış.

Hadi şimdi sıra sizde, sizce adamımız hangi iki soruyu sorarak kurtulmuştur.

3 Yorumlar

  1. askerlere A ve B diyelim A ya özgürlüğe giden kapıyı bilip bilmediğini sorarsın askerler kapıyı bildiği için doğru söyleyense evet demeli o zaman B ye hangisi özgürlük kapısı diye sorarsın 1. kapı derse 2. ye gidersin çünkü be yalancı
    eğer A ilk soruya hayır derse A yalancıdır o zaman B ye kapının yerini sorar çıkarsın

  2. İki soruya gerek yok ben tek soruda hallettim.
    Askerin birine yaklaşıp diyeceksin ki; “Yan kapıyı tutan askere hangi kapı özgürlüğe açılır diye sorsam hangi kapıyı gösterir?” Eğer asker yalan söyleyense yanlış kapıyı gösterecek, eğer doğru söyleyense yandaki askerin yalancı olduğunu bildiği için yine yanlış kapıyı gösterecek. Dolayısıyla gösterdiği kapı değil öbür kapı özgürlüğe açılıyor demektir.

  3. 1. askere, sen asker misin diye sorulur. 2. askere bu özgürlüğe açılan kapı mı diye sorulur. 1. asker evet 2. asker hayır cevabı verirse 2. askerin kapısı özgürlüğe açılıyor demektir. 1. asker hayır 2. asker hayır derse 1. askerin kapısı özgürlüğe açılıyor demektir. 1. asker evet 2. asker evet derse 1. askerin kapısı özgürlüğe açılıyor demektir. 1. asker hayır 2. asker evet derse 2. askerin kapısı özgürlüğe açılıyor demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.