Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Kulak İçi Kulaklıklar NFC İle Kablosuz Olarak Şarj Edilebilecek

Kulak İçi Kulaklıklar NFC İle Kablosuz Olarak Şarj Edilebilecek

Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi için yükseltilmiş yeni özelliklerin piyasaya sürülmesinin ardından kulak içi kulaklıkları ve akıllı saatleri kablosuz olarak şarj etmek çok daha kolaylaşacak. NFC Forumu, akıllı telefon ve diğer NFC özellikli cihazlar kullanarak pille çalışan küçük tüketici cihazlarının kablosuz olarak şarj edilmesine izin verecek yeni standartların kabul edildiğini duyurdu.

Kablosuz Şarj Özelliği (WLC) adı verilen yeni standart, hem verileri hem de gücü kablosuz olarak NFC donanımlı cihazlara iletebilmekte. Şarj kapasitesi 1 watt ile sınırlandırılacak ve bu kapasite kulaklıklar, güvenlik bantları, fitness takip cihazları ve dijital kalemler gibi küçük cihazların şarjı için yeterli olacak. Akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi daha büyük cihazlara daha yüksek şarj kapasitesi gerekeceği için bu özelliklerden yararlanamayacaklar. Bu cihazlar için 14 watt’a kadar güç sağlayan QI kablosuz teknolojisi standart olmaya devam etmekte.

Credit- CC0 Public Domain
Credit- CC0 Public Domain

2 milyar NFC özellikli cihaz kullanıcısı bu yeni süreçten yararlanabilecek. NFC Forum başkanı Koichi Tagawa’ya göre, “NFC kablosuz şarj işlemi gerçekten dönüştürücü çünkü fişlerin ve kabloların ortadan kaldırılması daha küçük, hava geçirmez şekilde kapatılmış aygıtların oluşturulmasını sağladığı için küçük, pille çalışan aygıtlarla tasarım yapma ve etkileşim kurma şeklimiz değişecek.”

WLC’nin mevcut NFC donanımlı cihazlarla geriye dönük uyumlu olup olmayacağı veya yazılım güncellemeleri gerekip gerekmeyeceği henüz bilinmiyor. Spesifikasyonlar bu hafta açıklandı ve üreticilerin yeni standartları tasarlamak ve uygulamak için birkaç yıl veya daha fazla zamana ihtiyacı olacak. WLC’nin bir diğer avantajı, bir üreticinin şarj istasyonunun başka bir üreticinin cihazına güç verebildiği yeni bir çağı başlatabilmesi.

Apple iPhone 11 için iki taraflı şarj kullandığını bildirdi, ancak henüz devreye alınmadı. Kablosuz Powershare adı verilen benzer teknolojiye sahip önceki bir protokol, geçen yıl Galaxy S10 ve Galaxy Buds kulaklıklarla beraber tanıtıldı. Huawei, Mate 20 Pro’da benzer teknolojiyi kullandı.

NFC Forumu, önde gelen mobil iletişim, yarı iletken ve tüketici elektroniği şirketlerinden oluşan kar amacı gütmeyen bir sektör kuruluşudur. Apple, Sony, Google, Samsung ve Huawei’yi içerir. Forumun misyonu “spesifikasyonlar geliştirerek, cihazlar ve hizmetler arasında birlikte çalışabilirlik sağlayarak ve piyasayı NFC teknolojisi hakkında eğiterek Yakın Alan İletişimi teknolojisinin kullanımını ilerletmektir.”

Kaynak: techxplore.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.