Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Kimyasal Termometre İle Nanometrik Ölçekte Sıcaklık Ölçümü

Kimyasal Termometre İle Nanometrik Ölçekte Sıcaklık Ölçümü

Elektronik cihazların ve alt bileşenlerin minyatürleştirilmesi, artan entegrasyon yoğunlukları ile birleştiğinde, aşırı ısınma önemli bir sorun haline geldi. Bu nanometrik olayı ölçmek için kızılötesi termografi gibi geleneksel çözümler yetersiz kalabilmekte. Çünkü bir mikrometre ölçeğinin altında bu cihazlar çalışmamakta.

İki CNRS laboratuvarından, Koordinasyon Kimya Laboratuvarı ve Sistem Analizi ve Mimarisi Laboratuvarı’ndan bir araştırma ekibi, spin-crossover (SCO) molekülleri olarak bilinen, bir kimyasal bileşikler ailesinin bistability (iki sabit durum) özelliklerini kullanarak ölçüm yapılmasını önerdi. Bu bileşikler, enerjiyi emdiklerinde veya kaybettiklerinde, bir durumdan diğerine geçebilme özelliğine sahipler. Örneğin, bazıları sıcaklığa bağlı olarak renk değiştirebilmekte.

Kimyasal Termometre İle Nanometrik Ölçekte Sıcaklık Ölçümü

Elektronik bir bileşen üzerinde bir film şeklinde bırakıldığında, SCO moleküllerinin optik özellikleri sıcaklığa bağlı olarak değişmekte ve bu kimyasal termometrenin mikroelektronik devrelerin yüzeyinin nanometrik ölçekli bir termal haritasını oluşturmasını sağlamakta. Bununla birlikte, bu SCO moleküler filmlerinin en önemli özelliği benzersiz stabiliteye sahip olamaları. Ortam havası ve yüksek sıcaklıklar (230 ° C’ye kadar) altında 10 milyondan fazla termal çevrimden sonra bile moleküllerin özellikleri değişmeden kalabilmekte.

Önerilen bu yeni yöntemin, yakın bir zamanda mikroelektronik endüstrisinde yerel termal süreçleri araştırmak ve böylece gelecekteki cihazların tasarımını geliştirmek için kullanılabileceği düşünülmekte.

Makale: Unprecedented switching endurance affords for high-resolution surface temperature mapping using a spin-crossover film. Nature Communications (2020). DOI: 10.1038/s41467-020-17362-7

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.