Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Kendiliğinden Hareket Eden Plastikler

Kendiliğinden Hareket Eden Plastikler

Bilim adamaları tarafından neme maruz kaldığında kıvrılarak hareket eden plastik bir malzeme geliştirildi. Kendinden hareket edebilen bu ve benzeri malzemelerin düşük elektrik tüketimine  ihtiyaç duyan cihazların “örneğin sensörlerin” enerjisinin üretilmesinde kullanılması hedefleniyor.

Bu malzemenin bulunuş hikayesi ise kısaca şöyle: Kimyager Mingming Ma eletrotlar için geliştirilen plastik benzeri bir malzeme üzerine çalışırken, çalıştığı plastik malzemede ilginç bir durum fark etti. Malzemeyi her eline aldığında avucunda kendiliğinden kıvrılıp hareket ettiğini fark etti.

 Kendinden Hareketli Plastik Membranlar

Kendinden Hareketli Plastik Membranlar

Kimyacı Ma yaptığı araştırmalar sonucunda, iki farklı polimer ile üretilen veya aynı molekülün tekrar birimlerinden oluşan kimyasallardan oluşturulan filmlerin elindeki nem sayesinde hareket ettiğini öğrendi.

Şu anda Ma, MIT’de bir mühendis olan Robert Langer’ın laboratuvarında, dış ortama göre daha nemli olan bir yüzeyde sürekli olarak hareket edebilen küçük polimer malzemeler üzerine çalışmaktadır.

Dallas Texas Üniversitesi’ndeki malzeme bilimci Ray Baughman bu hareketli polimer parçalara kendi başlarına hareket eder gibi göründüklerinden “minik robotlar” adını vermiştir. Ayrıca Ray gelecekte yapılacak çalışmalar sayesinde bu malzemelerin yüksek enerji ihtiyacı olmayan basit sensörlere enerji sağlayan bir sistemin kaynağı olabileceğini belirtmektedir.

Son dönemde araştırmacılar yaptıkları çalışmalar sayesinde bu polimerlerin hareketlerden çok düşük seviyede elektrik elde etmek için entegre bir sistem geliştirdiler.

Araştırmacılar şimdiden bu sistemi entegre edebilecekleri ürünler üzerine çalışmaya başladılar bile. Örnegin; spor yaparken oluşan ter ve buharından hareket kazanarak enerji üreten “spor kıyafetlerine entegre” kalp hızını ölçen monitörler.

Ma ve grubu nem altında şekil değiştiren ve hareket eden malzemeler üzerine çalışan ilk ekip değil. Vücuttaki suları absorbe ederek hareket eden balık benzeri bir oyuncak halihazırda mevcut. Fakat bu oyuncak Ma ve çalışma arkadaşlarının geliştirdiği malzemeler kadar hareketli olmadığı gibi havadaki nemle de hareket edememekte ve dolayısıyla onlar kadar enerji üretememektedir.

Daha Fazla Güce İhtiyaç Var..

Polimelerin mekanik enerjisini elektrik enerjisine çevirebilmek için Ma ve çalışma arkadaşları, polimerlere piezoelectric bir film katmanı yerleştirdiler. Piezoelectric malzemeler eğilip büküldüklerinde veya stres altında elektrik enerjisi üretmektedirler. Bu da ultra-düşük-güç sensörler için gerekli olan “1000 nanowatt” yani bir mikrowatt‘tan daha düşük enerji gereksinimini karşılamaktadır.

Ma çalışmalarını daha büyük kendinden hareketli parçalar yaparak elde edilecek elektrik enerjisinin seviyesini arttırmak için yoğunlaştırmaktadır.

Kaynak: news.discovery

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.