Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Kendi Kendine İyileşebilen Polimer Malzemeler

Kendi Kendine İyileşebilen Polimer Malzemeler

Kendi Kendine İyileşebilen Polimer Malzemeler
İkiye kesilmiş elastik polimerin bir gece sonra iyileşmesi (Anne Lukeman)

Illinois Üniversitesi’nde geliştirilen yeni dinamik malzemeler sayesinde, çıkarılabilir boya ve kendi kendini iyileştiren plastikler yakında ev ürünlerinde uygulanmaya başlanabilir.

Illinois Üniversitesi’nden profesör Jianjun Cheng, öğrencisi Hanze Ying ve post doktora araştırmacısı Yanfeng Zhang tarafından geliştirilen bu dinamik malzemeler; iyileşebilmeleri için katalizöre ihtiyaçları olmadığı gibi, düşük sıcaklıklarda bile performans verebilme ve çoklu defa iyileşme gibi özelliklere sahipler. Özellikle malzemelerdeki iç çatlaklar gibi önemli sorunlarda iyileştirme özelliği önemli ölçüde avantaj sağlamaktadır.

Kendi kendini iyileştiren ürünlerde yapılan çalışmalarda genellikle güçlü ve sağlam malzemeler üzerine araştırmalar yapılmıştır. Farklı olarak Cheng ve ekibi elastik malzemeler üzerine odaklanmışlar. Günlük hayatta çokça kullanılan boyalarda, kaplamalarda, elastik ve plastik malzemelerdeki polimerler üzerine çalışma yapmışlar.

Kesilen veya yırtılan polimer araştırmacılar tarafından sıkı bir şekilde bir araya getirilmiş ve bir gün iyileşme süresi ile hiçbir kimyasal veya katalizör kullanmadan gözlemlenmiştir. Oda sıcaklığında bile iyileşebilen bu malzemeler, 37 derece veya vücut sıcaklığında daha hızlı iyileşme eğilimine sahip olduğu tespit edilmiş. İyileşme sonra moleküler bağların seviyenin eski haline yakın olduğu gözlemlenmiş.

Düşük maliyetlerle, kimyasal veya katalizör gibi ek malzemelere ihtiyaç duymadan üretilecek bu elastik malzemeler ile ticari ürünlerin dayanıklılığı vb. parametrelerinde düşük maliyetlerle artış yapmak mümkün olabilecek.

Kaynak: Sciencedaily

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.