Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Kanserli Hücreler, Kana Göre Lenf Sisteminde Daha Fazla Hayatta Kalıyor

Kanserli Hücreler, Kana Göre Lenf Sisteminde Daha Fazla Hayatta Kalıyor

Lenfatik sıvıda dolaşan kanser hücreleri, kana göre yeni tümörler oluşturacak kadar uzun süre hayatta kalabiliyor.

Texas Southwestern Tıp Merkezi’nden Sean Morrison: “Birçok bilim insanı kanda dolaşan kanser hücreleri üzerinde çalışıyor, ancak neredeyse hiç kimse lenfatiklerden geçerken kanser hücrelerini incelemiyor. Çünkü kan örneklerinin alınması lenfatik olanlardan çok daha kolaydır” dedi.

Lenf-Sistemi-ve-Dolaşımı-Görevleri-ve-Lenf-Sıvısı

Tümörlerin vücuttaki uzak bölgelere yayılması veya metastaz yapması genellikle yıllar alır, çünkü hücrelerin çoğu kan yoluyla göç ederken ölür. Daha önceki çalışmada, Morrison ve ekibi, serbest oksijen radikallerinin yağ hücresi zarlarına zarar verebildiği bir süreç olan oksidatif stresin bu hücrelerin çoğunu öldürdüğünü öne sürmüştü fakat neden bazı hücrelerin bundan kurtulabildiğine açıklık getirilememişti.

Bunu öğrenmek için bir sonraki çalışmalarında Morrison ve ekibi, 520 farenin damarlarına veya lenf düğümlerine boyalı insan melanom hücrelerini enjekte etti ve ardından bu hücrelerin vücutta nasıl hareket ettiğini izledi. Çalışma sonucunda lenfte kandan daha fazla kanser hücresinin hayatta kaldığını ve uzak tümörleri tohumlama olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldular. Kanda bulunanların yüksek seviyelerde oksidatif stres geçirip ölme olasılığı daha yüksekti.

Kanserli Hücreler, Kana Göre Lenf Sisteminde Daha Fazla Hayatta Kalıyor

Ardından ekip, ikisinin neden farklı davrandığını daha iyi anlamak için kanser hücrelerini kandan ve lenf düğümlerinden izole etti. Araştırmacılar, lenf düğümlerindeki kanser hücrelerinin zarlarında, tekli doymamış bir yağ asidi olan daha yüksek seviyelerde oleik asit buldular. Lenf düğümlerindeki durmayı atlayan kandaki hücresel benzerleri, oksidatif stresten zarar görmeye daha yatkın olan, çoğunlukla çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşan zarlara sahipti.

Morrison, lenfatik sıvıya maruz kalan hücrelerdeki oleik asidin çoklu doymamış yağları seyrelttiğini ve daha sonra kan yoluyla vücudun uzak bölgelerine gittiklerinde oksidatif hasardan koruduğunu ifade etti.

Bu çalışmanın araştırmacılara, hastalarda kanser ilerlemesini önlemek için mücadelede yeni bakış açısı kazandırabileceği düşünülmekte. Kanserli hücrenin koruyucu zarı bozabilecek ilaçlara ek olarak, Morrison ve ekibi yeni çalışmalarında, farelere zarın hasara karşı savunmasız kalmasını sağlayacak ve kanser ilerlemesini yavaşlatabilecek ağır yağ içeren bir “çizburger diyeti”‘nin etkilerini araştırmaktalar.

Makale: Lymph protects metastasizing melanoma cells from ferroptosis, Nature, 2020, DOI: 10.1038/s41586-020-2623-z

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.