Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Japon Bilim Adamları Ultraviyole Işınların Tespitinde Yeni Bir Cihaz Geliştirdi

Japon Bilim Adamları Ultraviyole Işınların Tespitinde Yeni Bir Cihaz Geliştirdi

Japonya’daki  bilim adamları, canlılar için tehlikeli seviyelerde olan ve DNA yapılarını bozabilen güçteki yüksek enerjili ultraviyole ışınları sadece birkaç milisaniyede tespit edebilen  yeni bir fotodiyot geliştirdi. Çalışma Applied Physics Letters Dergisinde yayınladı.

Bu fotodiyotlar sayesinde ölçülen radyasyon, ozon tabakası sayesinde dünyaya ulaşmamaktadır. Sadece ozon tabakasının zayıf olduğu bölgelerin hemen altında bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde ozon tabakasındaki delinmenin seviyesi takip edilebilmektedir. Sistem ayrıca alev sensörü ve uzaydaki iletişim sistemleri içinde kullanılabilmektedir.

Japon Bilim Adamlarının Geliştirdikleri Yeni Nesil Ultraviyole Sensörü
Japon Bilim Adamlarının Geliştirdikleri Yeni Nesil Fotodiyot

Japonya’daki Ishinomaki Senshu Üniversitesinden Shinji Nakagom ve çalışma arkadaşlarının geliştirdikleri yeni fotodiyot ile önceden kullanılan sensörlerin algılayamadığı seviyelerdeki UVC ışınlarını tespit edilebilmekte ve fotodiyotlar için güneş körlüğü olarak adlandırılan sıkıntıları minimize edebilmekte.

Günümüzde kullanılan fotoğraf dedektörleri vakum tüplerinde oluşmaktadır, bu tüplerin hem ömürleri kısa hem de hantal yapıları gereği kullanışsızdırlar.

Halihazırda kullanılan fotodiyotlar, iki yarı iletken tabakadan oluşmaktadır, ilk tabaka pozitif yüklü, ikinci tabaka ise negatif yüklüdür. P ve N tipi yarı iletken olarak adlandırılan bu tabakalar ışıkla temas ettiklerindeki P ve N plakaları arasındaki elektron hareketine göre ölçüm yapılır. Tabi bu ölçümler kısıtlı dalga boyları için geçerlidir.

Diğer çeşit fotodiyotlar ise alüminyum nitrür ve elmas gibi malzemelerden yapılırlar ve yine bu fotodiyotlar da belli dalga boyları için duyarlıdırlar.

Geliştirilen yeni çeşit fotodiyot ise galyum oksitten meydana gelmektedir ve diğer çeşit fotodiyotlara göre hem daha dayanıklı hem de diğerlerinin algılayamadığı UVC ışınlarını tespit edilebilmektedir.

Pozitif galyum oksidin üretimin zor oluşu, bu yeni çeşit sensörler için aşılması gereken önemli bir basamaktı. Araştırmacılar bu sorunu da her iki yarı iletkeni aynı malzemeden üretmek yerine, heterojen bir yapıyla N yarı iletkenini galyum oksitten, P yarı iletkenini ise silikon karbidden ürettiler. Üretilen bu fotodiyotun diğerlerinde çok hızlı bir şekilde ultraviyole ışınları tespit edildiği görüldü ve neredeyse ışık olmadığında bile iki plaka arasında minimum seviyede bir elektrik akımı tespit edildi ki, minimal bir ışık seviyesinde fotodiyotların çalışabilmesi çok önemlidir.

Yeni nesil fotodiyotların kullanımıyla birçok alanda yeni keşiflerin yapılabileceği belirtildi.

Kaynak: sciencedaily

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.