Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Sağlık ve Tıp / Işık İle Hücre Kontrolü

Işık İle Hücre Kontrolü

Fotofarmakoloji, ışığı kullanarak ilaçların etkinliğini kontrol etmeyi amaçlayan bir bilim alanıdır. Jena, Münih ve New York’tan bilim insanları daha önce erişilemeyen bir hücre bileşenini kontrol etmek için yeni bir yöntem geliştirdiler.

Almanya Friedrich Schiller Jena Üniversitesi Organik Kimya Bölümü’nden Prof. Hans-Dieter Arndt: “Şimdiye kadar, aktini tetikleyen hiçbir ilaç mevcut değildi. Daha önceki yapılan çalışmalarda ilaçların etkisinin neredeyse hiç olmadığı görülmüştü. Ancak, yeni geliştirdiğimiz bileşiklerimiz sayesinde hücrelerin uygun ışığa maruz kaldığı alanlarda aktin üzerinde etkili olabileceğini gösterebildik” dedi.

ışık ile hücre kontrolü -- Credit- Jürgen Scheere-FSU
Credit: Jürgen Scheere/FSU

Aktin, hücre yapısının (daha doğrusu hücre iskeletinin) önemli bir bileşeni olduğundan, 10 mikrometre kadar küçük bir hassasiyetle hücreler seçilerek manipüle edilebilmekte ve bu teknik ile seçilen hücrelerin hareketini kontrol etmek için kullanılabilmektedir.

Araştırmada grup, doğal formunda organizmada dinamik aktin hücre iskeletini sertleştiren doğal bir maddenin özel bir çeşidini sentezlemeyi başardı. Laboratuvar sentezlenen bu molekül daha da geliştirildi ve mor ışık maruz kaldığı zaman yapısının değişmesi sağlandı. Belirli bir süre sonra veya yeşil bir ışık yandığında, yapı etkin olmayan temel formuna yani eski formuna geri döndürülebildi. Böylece Optojasp adı verilen bu maddenin laboratuvar deneylerinde hücreler tarafından emildikten sonra, ışığın ayrı ayrı hücrelerin canlılığını ve hareketliliğini ve ayrıca hücre iskeletinin iletişimini kontrol etmek için kullanılabileceği ispatlanmış oldu.

Gelecekteki potansiyel uygulamalar için Arndt: “Bu yöntemin gelecekte göz veya cilt hastalıklarını, yani ışığa kolayca maruz kalabilen organları tedavi etmek için kullanılabilmesi mümkündür. Buradaki amaç genellikle belirli sinir hücrelerini diğerlerine göre büyümeye teşvik etmektir. Ayrıca yöntemini oldukça hareketli olan bağışıklık hücrelerine uygulama potansiyeli de bulunmakta” dedi.

Kaynak Makale: Malgorzata Borowiak et al, Optical Manipulation of F-Actin with Photoswitchable Small Molecules, Journal of the American Chemical Society (2020). DOI: 10.1021/jacs.9b12898

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.