Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / İnsanlı Bir Uzay Mekiğini Dünya Yörüngesine Gönderen İlk Ticari Firma SpaceX Oldu

İnsanlı Bir Uzay Mekiğini Dünya Yörüngesine Gönderen İlk Ticari Firma SpaceX Oldu

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden iki NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak SpaceX’e ait “Crew Dragon” isimli uzay mekiğini bugün yerel saat ile 15:22’de  fırlattıldı.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), SpaceX firmasına ait roket ve uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılış anlarını NASA TV üzerinden canlı olarak yayınladı.

İnsanlı Bir Uzay Mekiğini Dünya Yörüngesini Gönderen İlk Ticari Firma SpaceX Oldu

Crew Dragon, isimli uzay aracı Robert Behnken ve Douglas Hurley isimli astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürecek. Behnken ve Hurley daha önceden 2 defa uzay uçuşu gerçekleştirmiş deneyimli astronotlar olarak biliniyor.

Fırlatma işleminin başarılı olmasıyla Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, insanlı bir uzay mekiğini ABD’den yörüngeye gönderen ilk ticari firma oldu. Böylelikle NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiş dönüş uçuşlarında Rusya’ya bağımlılığından kurtulması bekleniyor. NASA ve Musk tarafından cumartesi sabahı yapılan açıklamada, hava durumunun belirsizliğini korumasına rağmen planlanan saatteki kalkışa yönelik hazırlıkların durdurulmayacağı belirtilmişti.

NASA Direktörü Jim Bridenstine sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün için kalkışa hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı ancak kalkışın kötü hava koşulları nedeniyle iptal edilme riski olduğunu da sözlerine ekledi. SpaceX roketinin ilk olarak 27 Mayıs Çarşamba günü fırlatılması planlanmıştı. Bununla birlikte çarşamba günü hava koşullarının kötüleşmesi üzerine roketin fırlatılışı kalkışa 16 dakika kala cumartesi gününe ertelenmişti.

Kaynak: NASA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.