Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Deneyler / İnsan Beyninin Sırlarını Çözebilmek İçin Dev Proje

İnsan Beyninin Sırlarını Çözebilmek İçin Dev Proje

İngilizce ‘The Human Brain Project’ ya da kısaca HBP olarak bilinen proje ile, insan beyninin işleyişini bilgisayar ortamına taşıyacak teknolojiler geliştirilecek. Mevcut halihazırda bulunan ve her yıl on binlercesi yayımlanan beyin araştırmalarını bir araya getirerek bir veri tabanının oluşturulması hedefleniyor. Toplam maliyetinin 1 buçuk milyar doları bulması beklenen araştırma kısmen Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor.

Proje İle İnsan Beyni Araştırılıyor
Proje İle İnsan Beyni Araştırılıyor

100 Milyar Sinir Hücresi

Halihazırdaki bilgisayar teknolojisi beynin işlevlerini taklit edebilecek düzeyde değil. Fakat önümüzdeki on yıl içerisinde süper bilgisayarların insan beyni kadar hızlı ve karmaşık çalışma yetisine yaklaşabileceği tahmin ediliyor.

Bilim çevreleri İnsan Beyni Projesini, insanın genetik haritasının çıkarıldığı İnsan Genomu Projesi’ne benzetiyor. Genom Projesi, dünyanın dört bir yanından binlerce araştırmacının katkılarıyla on yılı aşkın bir sürede gerçekleşmişti.

Süper bilgisayarlar ve insan beyni
Süper bilgisayarlar ve insan beyni

Ancak İnsan Beyni Projesi, beynin tam bir haritasını çıkarmayı vadetmiyor. Bu süreç insanoğlu için şu an aşırı karmaşık bir iş. İnsan beyni 100 milyar sinir hücresi ve 100 trilyon sinaptik bağlantı içeriyor.

Nöromorfik makinalar

Proje kapsamında beynin sınırlı simülasyonları yaratılacak. Örneğin Manchester Üniversitesi araştırmacıları beynin yüzde 1’ini taklit edecek bir model üzerinde çalışıyor.  Bu çalışmanın başındaki bilim adamı Steve Furber, bilgisayar teknolojisinin öncüleri arasında sayılıyor.

İnsan hafızası ve nörfolojik makinalar
İnsan hafızası ve nörfolojik makinalar

Furber, ”Kariyerim boyunca konvansiyonel bilgisayarlar inşa ettim. Performanslarının çok çarpıcı biçimde büyüdüğüne tanıklık ettik. Ancak insanların bazı en basit içgüdüsel tepkilerini bir bilgisayarın gerçekleştirmesi halen çok zor bir iş. Yeni doğmuş bir bebek annesini görünce hemen tanıyabilir. Ama belirli bir insanı aynı şekilde tanıyacak bir bilgisayar geliştirmek çok zor bir konu.” diyor.

Araştırmacılar, önümüzdeki on yılda bilişim teknolojisindeki belli başlı ilerlemelerden birinin ”nöromorfik” bilgisayarlar olacağını tahmin ediyor. Bir diğer deyişle makinaların insan beyni gibi öğrenme kapasitesine sahip olması hedefleniyor.

Kaynak: BBC

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.