Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / 5G Teknolojileri / İngiltere, 5G Altyapı Teknolojilerinde Huawei Tercihini Değiştiriyor Mu?

İngiltere, 5G Altyapı Teknolojilerinde Huawei Tercihini Değiştiriyor Mu?

İngiltere, artan güvenlik endişeleri nedeniyle Huawei yerine yönünü Five Eyes’a yeniden çeviriyor.

Londra ve Pekin arasındaki ilişkiler nispeten uyumlu bir dönem yaşadığı için Huawei, yıllardır İngiltere’nin telekomünikasyon ağlarında ihtiyatlı bir şekilde karşılandı. Bununla birlikte, 5G her zamankinden daha kritik uygulamalar için kullanıldığında, özellikle Batı ülkeleri yabancı güçlerin kendi ağları üzerindeki etkilerinden endişe duymaya başladılar.

İngiltere, 5G Altyapı Teknolojilerinde Huawei Tercihini Değiştiriyor Mu

Eski MI6 başkanı Sir Richard Dearlove, Pazar günü Sky News’in Sophy Ridge’ine “Huawei bir tür sıradan uluslararası telekomünikasyon şirketi değil, Çin devletinin önemli bir parçasıdır. Çin askeri stratejisi dikkatle incelendiğinde, sivil ve askeri yeteneklerin ortak bir havuzda konumlandırıldığını görürsünüz. Kuşkusuz Çin askeri yeteneği ve Huawei arasında da benzer bir yakın bağlantı var” şeklinde açıklama yaptı.

Bu yılın başlarında İngiltere, Huawei’nin 5G ağlarında sınırlı bir kapasitede izin vermeye karar vermişti. ABD ve Avustralya gibi birçok ortak ülke ise Huawei’nin ekipmanlarının kullanımını açıkça yasakladılar.

İngiltere’nin bu kararı müttefiklerden, birkaç milletvekilinden ve hatta insan hakları gruplarından önemli bir tepki aldı. Bu nedenle, bu hafta Huawei’nin ağlarındaki rolünü sınırlamaya karar verilmesi bekleniyor. Alternatif olarak İngiltere’nin, Huawei’nin rakipleriyle ortak bir çaba başlatmak için Five Eyes ortaklarıyla (ABD, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda) ve muhtemelen daha geniş bir “D10” demokratik ülkesiyle işbirliği yapması bekleniyor.

ABD ve Avustralya, Huawei’nin ekipmanlarını erken yasaklayan ülkeler olarak İngiltere’nin teklifini kabul edecek gibi görünüyor. Ancak FT’ye göre, bir ABD yetkilisi “İngiltere’nin Washington’un ortak bir girişim öngörmesi için önce Huawei’ye karşı daha sert bir tutum alması gerektiği” konusunda uyardığı ifade edilmekte.

Huawei’nin ekipman kullanımını sonlandırma

Başbakan Boris Johnson’un bakanlara Huawei’nin 2023 yılına kadar ulusal 5G ağlarında ekipmanlarının kullanımını sona erdirme planları oluşturmalarını emrettiği bildirildi. Ancak, son gelişmeler bu planları hızla takip ediyor gibi görünüyor.

İngiltere, 5G Altyapı Teknolojilerinde Huawei Tercihini Değiştiriyor Mu 1

Bu ayın başlarında ABD resmi olarak Huawei ve ZTE’yi ulusal güvenlik tehditleri olarak belirledi. ABD’den gelen yaptırımlar, Batı pazarlarındaki Çinli telekom satıcılarının işletmeleri üzerinde giderek daha fazla baskı yarattı. İngiltere, ABD’nin en son yaptırımlarını takiben Huawei’nin ekipmanlarını kullanmanın uygunluğu hakkında bir rapor verdi. Raporun sızdırılmış olduğu iddia edilen bir kopyasında, Huawei’deki kısıtlamaların “şirketi İngiltere’ye yönelik riski artırabilecek güvenilir olmayan teknolojiyi kullanmaya zorlayacağı” sonucuna varılmakta.

Kaynak: telecomstechnews.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.