Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Uzay / İlk kez gerçek bir Karadelik görüntüsü yayınlandı

İlk kez gerçek bir Karadelik görüntüsü yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı öncülüğündeki astrofizikçiler ilk kara delik fotoğrafını tüm dünya ile paylaştı.

ABD Ulusal Bilim Vakfı geçtiğimiz günlerde bir kara deliğin çevresini gözlemleyen Event Horizon Teleskobu’nun elde ettiği ‘çığır açıcı’ bilgileri açıklayacağını duyurmuştu. Tüm dünyada canlı yayınlanacak bu duyuruda açıklanacak ilk kara deliğin fotoğrafının paylaşıldı. Event Horizon Teleskobu’ndan paylaşılacak ‘çığır açıcı bilgi’ dünyayla paylaşıldı.

Dünyadan yaklaşık 50 milyon ışık yılı uzaklıkta olan M87 5cadf0e966a97c6f83086ee3Galaksisi’nin merkezindeki süper masif kara deliğin fotoğrafı 5 kentteki eş zamanlı toplantıyla açıklandı. Bu toplantının ardından tüm dünyada medya kuruluşlarıı  haberini son dakika olarak abonelerine duyurdu. Kara delik dünya tarihinde ilk defa bu kadar yakından görüntülendi. Bu nedenle vatandaşlar da kara delik ile ilgili araştırma yapmaya başladılar.

Projede görevli bilim insanlarından biri olan Dimitrios Psaltis’e göre araştırma Albert Einstein’ın izafiyet teorisine katkı sunacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.