Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Tarım ve Hayvancılık / İklim Değişikliği ve Yoğun Arazi Kullanımı Su Nedenli Toprak Erozyonunu Hızlandırıyor

İklim Değişikliği ve Yoğun Arazi Kullanımı Su Nedenli Toprak Erozyonunu Hızlandırıyor

Su akışından kaynaklanan toprak kaybı, iklim değişikliği ve yoğun arazi ekimi nedeniyle önümüzdeki 50 yıl içinde dünya çapında büyük ölçüde artabilir.

Toprak erozyonunun geniş kapsamlı sonuçları vardır. Örneğin, verimli toprak kaybına neden olur, tarımsal verimliliği düşürür ve bu nedenle dünya nüfusu için gıda arzını tehdit eder. Küresel bir modele dayanan yeni bir çalışmada, su erozyonundan kaynaklanan toprak kaybının 2070 yılına kadar nasıl değişeceğini öngörebilmek için bir model tasarlandı. Basel Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi tarafından tasarlanan modelin hesaplama sonuçları PNAS bilimsel dergisinde yayımlandı.İklim Değişikliği ve Yoğun Arazi Kullanımı Su Nedenli Toprak Erozyonunu Hızlandırıyor

Erozyon, toprağın rüzgar ve her şeyden önce su tarafından taşınma sürecidir. Yoğun tarımsal arazi kullanımı ve erozyonu artıran tarım yöntemleri, ormansızlaşma ve aşırı otlatma ile birlikte toprak kaybının hızlanmasından sorumludur. Araştırma sonuçlarına göre Dünya’nın bazı bölgelerinde iklim değişikliğinin, toprağı aşındıracak seviyede olacak yağış miktarlarını daha da artırması beklenmekte.

İklim Değişikliği ve Yoğun Arazi Kullanımı Su Nedenli Toprak Erozyonunu Hızlandırıyor 1

Araştırmacılar, tahminlerini Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından da kullanılan üç senaryoya dayandırdı. Senaryolar, birçok farklı sosyo-ekonomik varsayıma dayalı olarak 21. yüzyıldaki potansiyel gelişmeleri özetlemekte. İklim ve arazi kullanım değişikliğinin etkileri dahil olmak üzere tüm senaryolar, çalışmaya dahil edilen yaklaşık 200 ülkenin çoğunda iklim koşullarından bağımsız olarak kalıcı su erozyonunu öngörmekte. Ayrıca sonuçlar, iklim değişikliğinin artan toprak erozyonuna neden olan birincil faktör olduğunu göstermekte.

Senaryoya bağlı olarak koşturulan simülasyonlarda, 2070 yılına kadar toprak erozyonunun 2015 rakamlarına kıyasla %30 ila %66 oranında artacağını tahmin edilmekte. Tarımsal uygulamalar değişmezse ve küresel ısınmayı durdurmak için önlemler alınmazsa, çalışma yılda 28 milyar metrik tondan fazla ek toprak kaybedileceği öngörülmekte.

İklim Değişikliği ve Yoğun Arazi Kullanımı Su Nedenli Toprak Erozyonunu Hızlandırıyor 2

Erozyondaki keskin artışa karşı en savunmasız yerler, düşük ila orta gelirli tropikal ve subtropikal ülkeler. Yazarlar, bu nedenle, Küresel Güney’deki ülkeler için sürdürülebilir tarım uygulamalarının daha yaygın kullanımını teşvik etmenin kritik olacağını ifade etmekteler.

Basel Üniversitesi’nden bir çevre bilimcisi olan Dr. Pasquale Borrelli: “Toprak erozyonu, sürdürülebilir arazi ekimi ve doğru politikalarla azaltılabilir. Tahminlerimizin erozyondan kaynaklanan tehdidin büyüklüğünü belirlemeye yardımcı olacağını ve politika yapıcıların etkiyi yumuşatmak için etkili önlemler geliştirmesine izin vereceğini umuyoruz” dedi.

Çalışmaya Basel Üniversitesi, Kangwon Ulusal Üniversitesi, Birleşik Krallık Ekoloji ve Hidroloji Merkezi, Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi ve ETH Zürih’ten araştırmacılar katkıda bulundular.

Makale: Land use and climate change impacts on global soil erosion by water (2015-2070). Proceedings of the National Academy of Sciences, 2020; 202001403 DOI: 10.1073/pnas.2001403117

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.