Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0 / 5G Teknolojileri / Hayatımızı Etkileyen En Önemli Teknolojik Gelişmeler

Hayatımızı Etkileyen En Önemli Teknolojik Gelişmeler

Yaşama şeklimizi hangi büyük teknoloji trendleri ve yenilikler etkiliyor. En önemli teknolojik gelişmeler nelerdir?

5G

5. nesil mobil ağın bize süper hızlı indirme ve yükleme hızı sağlaması ve daha yüksek derecede esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlaması bekleniyor. Teknoloji 2019’da piyasaya sürülmesine rağmen teknoloji , konumlar ve mobil ağlar açısından hala çok sınırlıdır. İyi bir haber, gelecekte bundan daha fazlasını bekleyebileceğimizdir. 2020, 5G şebekelerinin daha iyi kapsama alanı ve daha uygun fiyatlı planlarla tam güç çıkacağı bir yıl gibi görünüyor. 5G bağlantılarının 2025 yılına kadar 1.2B’ye ulaşması bekleniyor.

Yeni Siber Soğuk Savaş

Önde gelen siber güvenlik sağlayıcıları, sponsorlu siber saldırıların uluslararası gerilimler arttıkça hükümetlere, büyük işletmelere ve kritik altyapılara karşı artacağını öngörüyor.
Dahası, sahte haberlerin yaratılması ve yayılması da artırılacaktır. Ancak ertesi yıl, sahte bir haber, ses, tonlama, söyleme hızını uzman bir şekilde taklit edebilen Yapay Zeka yardımıyla, başka bir AI algoritmasının bile zorlukla tanıyacağı yüksek kaliteli sahte videolar oluşturacak.
Kimlik avı saldırıları da daha etkili ve sofistike hale gelecek ve mobil kullanıcıları kötü niyetli bağlantıları tıklamaya ikna edecektir. Bu terimlerle, cihazlarınızı siber saldırılara ve kötü amaçlı yazılımlara karşı nasıl koruyacağınızı bilmek çok önemlidir. En etkili yollardan biri, en güçlü şifreye sahip şifreli bir tünel oluşturan bir VPN kullanmaktır.
teknolojikgelişmeler

Kendi kendine giden arabalar

Elon Musk’un Tesla, bu sektördeki liderlerden biridir. Kuşkusuz, kendi kendine giden araçların geliştirilmesinde büyük ilerleme sağladılar, ancak söz verildiği gibi 2020’ye kadar tamamen otonom bir araba geliştirmekten çok uzaklar.
Yeni bir çığır açmak ve beşinci özerklik seviyesine ulaşmak için her yerde bulunan 5G bağlantısı zorunludur. 4G LTE’nin hızı, sensörlerin acil bir duruma milisaniye içinde yanıt vermesi için yeterli değildir.
tesla

Hizmet olarak AI platformu

Yapay zeka günlük hayatımızın bir parçası olmaya devam etmesine rağmen, birçok işletme kendi AI tabanlı altyapılarının dağıtımını ve geliştirilmesini çok pahalı bir şey olarak görecek, bu nedenle AI’yı genişletmek yerine bir hizmet olarak kullanmaları daha iyi olacak işlerini, kalifiye uzmanları işe alma ve yapay zeka süreçlerine uygulamak için uygun fonlar. Örneğin, 2020’de her işletme sahibinin yapay zekayı iş süreçlerinde uygulamak için Google, Amazon, Microsoft ve diğer herhangi bir sağlayıcıya ulaşmasını bekleyebiliriz, böylece sağlayıcı algoritmaları, altyapıyı, platformu, uygulamalar ve iş adamları sadece bir hizmet olarak ödeyecek. Bu, 2020’de daha büyük olacak ve tüm iş yapısını değiştirmesi muhtemel olan büyük eğilim.
Yapay zekanın sadece akıllı cihazlarla değil hizmetle ilgili olduğunu bilenler, yeni müşterilerin taleplerini karşılamak, yeni gelir kaynaklarının kilidini açmak ve dahası, bu bağlantılı şeylerin dünyasında gelişmek zorunda kalacaklar.

Blockchain

Blockchain teknolojisi, merkezi olmayan, kendi kendini düzenleyen ve şifreli yapısı sayesinde işlemleri kaydetmek için kullanılan ancak gizli ve güvenli bir dijital defterdir. Blockchain’in popülaritesi balmumu ve azalmaya eğilimli olmasına ve ilgi artık daha düşük olmasına rağmen, bazı yenilikler 2020 boyunca toplu olarak ortaya çıkmaya başlayan radarın altına giriyor. Blockchain teknolojisinden bekleyebileceğimiz yenilikler neler?
Facebook Terazi. Bu sosyal medya devi Facebook’tan gelen sürpriz. Yeni devrim niteliğindeki kripto para birimi kavramı 2019’da ortaya çıktı, ancak 2020’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. PayPal, Visa, Mastercard, Uber, eBay ve diğerleri gibi pazar liderleri yatırımcılar arasında. Terazi, herkese açık bir kripto para üreterek tüm dünya ekonomisinde devrim yaratmayı amaçlayan açık kaynaklı bir blok zinciridir. Halen çözülmesi gereken pek çok düzenleyici konu olmasına rağmen, Facebook yayınlanma tarihini geciktirmeyecek. Bu, ertesi yılın blockchain meraklıları için sürprizlerle dolu olacağı anlamına geliyor.
Blockchain, oyun endüstrisinde daha fazla yer alacak. Oyun, blockchain ekonomisinin büyük bir parçasıdır çünkü teknoloji, oyun geliştiricileri için mükemmel bir temeldir çünkü eşler arası oyunlar yaratmalarına izin verir. Blockchain, kumar endüstrisinde zaten fark edildi. Bununla birlikte, kullanıcılar herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerden merkezi olmayan bir şekilde birçok casino oyunu oynayabilir. Ayrıca, blockchain daha fazla benimsendiğinde, tamamen anonim bir şekilde oynayabilecekler, bu yüzden 2020’de daha fazla geliştiricinin bu teknolojiyi kullanması muhtemeldir.
Teknoloji hükümetler tarafından kullanılacak. Blockchain kavramı, büyük verileri tutmak, izlemek ve yönetmek zorunda olan devlet kurumlarının ilgisini çekiyor. Çoğu ajans, bir şehrin altyapısı içinde ayrı veritabanlarına sahiptir, bu nedenle diğer ajanslardan ve departmanlardan veri istemeleri gerekir. Blockchain teknolojisini kullanarak, sonsuz düğümler arasında dolaşırken verileri paylaşabilirler. Bu, veri yönetimini daha verimli hale getirir.
Kaynak: hackernoon.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.