Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Harvard Üniversitesi’nden Dişlerin Büyümesini Sağlayacak Yöntem

Harvard Üniversitesi’nden Dişlerin Büyümesini Sağlayacak Yöntem

lazerle-disin-yeniden-buyumesiHarvard Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı diş dolgusu ve protez dişlerin yerini alabilecek bir bilimsel gelişmeye imza attılar. Araştırmacılar geliştirdikleri teknoloji ile dişleri yeniden büyütmeyi başardılar.  Araştırmanın sonuçları sadece diş değil, kemik yenileme gibi alanların da önünü açabilir.

Science Translational Medicine adlı bilimsel dergide yayınlanan makalede araştırmacılar, diş gövde yapısında yer alan hücreleri düşük güçte lazer ışınlarıyla tetikleyerek dentin isimli yapıyı yeniden  oluşturmayı başardıklarını açıklamışlar. Dentin yapısına göz attığımızda  diş minesinin altında ve kemik yapısında olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüze kadar diş hücrelerinin bulundukları ortamda yeniden yenilenmesi konusunda herhangi bir gelişme yoktu. Lazer yöntemiyle diş büyümesi yönteminden önce araştırmacılar gövde hücrelerini vücut ortamından izole edip belirli hücreleri geliştirebiliyorlardı. Eski yöntem maliyet ve yasal açıdan çok fazla sorunlarla karşılaşıyordu. Yeni yöntem ile yasal tartışmalara girmeden çok daha hızlı şekilde sonuçlar üreteceğe benziyor.

2 Yorumlar

  1. dolgulu dişlerimvar ordaki dolgu çıkartılıp diş minesi tekrar kendini yenilicek mi ana dişimiz yani bilgi verir misiniz

  2. Ne zaman uygulancak bilen varsa lütfen yazsın ana dişi gibi yaş ilerse de yeniden diş mi çıkarttacaklar….?Yoksa yanlış mı anladım..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.