Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Tarım ve Hayvancılık / Gübre Takip Sistemi

Gübre Takip Sistemi

Gübre Takip Sistemi; el yapımı patlayıcılarla mücadele, taklit, tağşiş, sahte ve merdiven altı üretimin engellenerek haksız rekabetin önüne geçilmesi ve çiftçilerimiz ile mevzuatlarımıza uygun gübre üreterek piyasaya arz eden gübre üreticinin korunması kapsamında; üretimden son kullanıcıya kadar bütün tedarik zincirinin izlenebilirliğini ve takibini sağlamak amacı ile yaklaşık 2 yıldan beri  uygulamaktadır. Bu uygulama ile gübreler  içeriğine işaretleyici DNA Barkod (DNA Marker) uygulanarak  ve gübre ambalajına karekod (DNA Bandrol) yapıştırılarak GTS ye kaydı yapılmakta ve izlenmektedir. Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi kapsamında 81 ilimizindeki bakanlığımız gübre denetçileri tarafından denetimler yapılmakta ve yapılan denetimlerde numuneler alınmaktadır. Alınan numunelerin,  DNA Barkod ve izlenebilirliğinin kontrolü için hızlı ve etkili bir şekilde sonuca varmak amacıyla Bakanlığımız Merkez kampüsünde mobil analiz aracı vasıtasıyla ilgili daire başkanlığı personelimiz refakatinde analizleri yapılarak DNA Barkod tespiti ve tedarik zincirinin izlenebilirlik kontrolü yapılmaktadır.
gübre takip sistemi, teknolojik gelişmeler, tarım ve hayvancılık
Aynı anda 24 numune üzerinde çalışabilen mobil laboratuvarla  40 dakikada sonuç alınabilmektedir. Bu kapsamda halen bakanlığımız merkez kampüsünde farklı il müdürlüklerimizden gelen numuneler üzerinde çalışma yürüten mobil laboratuvar ilerleyen dönemde farklı illerde belirlenecek program dahilinde hizmet verecektir.
GTS uygulamasında, özellikle gübrelerin içeriğine uygulanan DNA barkodun analiz edilerek son kullanıcısına ulaşılabilmesi,  el yapımı patlayıcı imalinde kullanılan gübreleri amacı dışında kullananların belirlenerek cezalandırılmasında önemli rol oynamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.