Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Google Play’de Önemli Güvenlik Sorunu: Gizli Anahtarlara Sahip Binlerce Android Uygulaması Bulundu

Google Play’de Önemli Güvenlik Sorunu: Gizli Anahtarlara Sahip Binlerce Android Uygulaması Bulundu

Kolombiya Üniveristesi’ndeki araştırmacılar, Android’in resmi uygulama indirme platformu olan GooglePlay Store’da kritik güvenlik sorunları olduğunu tespit ettiler.

Google Play üzerinden indirilen bazı android uygulamalarda bulunan gizli anahtarlar
Google Play üzerinden indirilen bazı android uygulamalarda bulunan gizli anahtarlar

Google Play, içinde 1 milyondan fazla uygulama barındıran ve şimdiye kadar yaklaşık 50 milyar uygulama indirme istatistiğine sahip resmi android uygulama indirme aracıdır. Böylesine büyük bir platforma uygulama yükleyebilmek için gerekli ücretin ise sadece 25$ olduğu ve isteyen herkesin kendi uygulamasını buraya ekleyebildiği düşünüldüğünde, uygulamaların güvenlik kontrollerinin de yeterli olamayabileceği olasılığı olduğu düşünülebilir. İşte bu ve vb. varsayımlara dayanarak Kolombiya Üniversitesi’nden bu alanda geniş çapta çalışma yapan ilk araştırmacılar olan Nieh ve Viennot geliştirdikleri “farklı hack tekniğini içi barındıran” Playdrone adı verilen uygulama ile birçok uygulama geliştiricisinin uygulamaları içerisine gizli anahtarlar eklediklerini tespit edilmişlerdir. En basit olarak kullanıcı adlarını ve şifre bilgilerini elde edebilen bu tarz uygulamaların kullanıcılar için tehdit oluşturabileceği ifade etmişlerdir.

Çalışmada ortaya çıkan diğer bulgular ise şöyle;

* Google Play’de bulunan ücretsiz uygulamaların yaklaşık %25’i klon uygulama yani mevcut uygulamaların kopyası

* Bu yoğunluk uygulama satın alma sürecinde performansta düşüklüğe neden olabilmekte.

* Google Play’de yer alan en kötü ilk 10 uygulama listesi, en kötüleri göstermesine rağmen hala bu listede olanlarda milyonlarca indirme olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle mevcut listenin kaldırılmasının veya daha farklı şekilde kullanıcıya sunulmasının bu indirmeleri azaltabileceği düşünülmekte.

Kaynak: ScienceDaily

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.