Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Genel / Gökbilimciler Geliştirdikleri Teleskop İle 7 Cüce Galaksi Keşfettiler

Gökbilimciler Geliştirdikleri Teleskop İle 7 Cüce Galaksi Keşfettiler

Astronomlar, telefoto lenslerini bir araya getirerek geliştirdikleri yeni teleskop ile sipral bir galaksiyi araştırırken yakın çevreye yaklaşık 7 adet cüce galaksi keşfettiler. Keşfedilen galaksilerin karanlık maddenin ve galaksinin evrimleşme sürecinin anlaşılmasına ışık tutacağı düşünülmekte.

Gökbilimciler Geliştirdikleri Teleskop İle Yedi Cüce Galaksi Keşfettiler
Gökbilimciler Geliştirdikleri Teleskop İle 7 Cüce Galaksi Keşfettiler

Yeni teleskobu geliştiren astronomlar olan Yale Üniversitesi’nden Pieter van Dokkum, Toronto Üniversitesi’nden Roberto Abraham ve Yale Üniversitesi’nde öğrenci olan Allison Merrit dizayn ettikleri robotik teleskobun içinde yer alan sekiz telefoto lens ile dağılan ışıkları bastırarak daha net bir görüntü eldesini sağladılar. Lenslerin yapısının böcek göz yapısına benzerlik göstermesi nedeniyle Dragonfly ismi verilen teleskop spor müsabakalarında kullanılan lenslerle benzer özeliklere sahip.

Yapılan keşfin sadece buz dağının ucu olduğunu söyleyen araştırmacılar daha bir çok galaksinin keşfedilmek üzere beklediğini ifade ettiler. Araştırmacılara başarıları ardından gelecek çalışmalarında Hubble Uzay Teleskobu’nda çalışabilmeleri için fırsat verileceği ifade edildi.

Çalışmanın yazarlarından  Allison Merrit, “Artık her gece yeni keşifler bizi bekliyor olacak, neler daha keşfedebileceğimizi zaman gösterecek.” şeklinde açıklama yaptı.

Kaynak: Yale Üniversitesi

Bir yorum

  1. Önemli gelişme bence.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.