Salı , Ağustos 16 2022
Ana Sayfa / Uzay / Gökbilimciler Dünya’ya En Yakın Kara Deliği Keşfettiler

Gökbilimciler Dünya’ya En Yakın Kara Deliği Keşfettiler

Avrupa Güney Gözlemevi’nden (ESO) ve diğer enstitülerden oluşan gökbilimciler ekibi, Dünya’dan sadece 1000 ışıkyılı uzaklıkta bir kara delik keşfetti. Tespit edilen kara delik Güneş Sistemimize bugüne kadar bulunanlardan çok daha yakın ve çıplak gözle görülebilen üçlü bir yıldız sistemin bir parçasını oluşturmakta. Ekip, ESO’nun Şili La Silla Gözlemevi’ndeki 2.2 metrelik MPG/ESO teleskopunu kullanarak iki yardımcı yıldızı izleyerek görünmez nesneye kanıt buldu.

Prag’daki Çek Cumhuriyeti Bilimler Akademisi’nde Emeritus Bilimcisi Petr Hadrava; “Kara delikli ilk yıldız sisteminin çıplak gözle görülebilmesi bizi tamamen şaşırttı. Telescopium takımyıldızında bulunan sistem bize çok yakın, yıldızlar güney yarımküreden dürbün veya teleskop olmadan karanlık ve berrak bir gecede görülebilir” dedi.

Gökbilimciler Dünya'ya En Yakın Kara Deliği Keşfettiler
Kara Delik Temsili, Credit: © vchalup / Adobe Stock

Ekip başlangıçta HR 6819 adı verilen sistemi, çift yıldız sistemleri üzerine yapılan bir çalışmanın parçası olarak gözlemledi. Bununla birlikte, gözlemlerini analiz ettikçe ve HR 6819’da daha önce keşfedilmemiş üçüncü bir cismi ortaya çıkardıklarında hayrete düştüler. La Silla’daki MPG/ESO 2.2 metrelik teleskop üzerinde FEROS spektrografı ile yapılan gözlemler, görünür olan iki yıldızdan birinin her 40 günde bir görünmeyen bir nesnenin yörüngesinde olduğunu, ikinci yıldızın ise bu iki çiftten büyük bir mesafede olduğunu gösterdi. ESO Garching’de Emeritus Astronomer olan Dietrich Baade: “40 günlük süreyi belirlemek için gereken gözlemler birkaç aya yayılmak zorunda kaldı” dedi.

Gökbilimciler bugüne kadar galaksimizde sadece birkaç düzine kara delik tespit ettiler, neredeyse hepsi çevreleriyle güçlü bir şekilde etkileşime giriyor ve bu etkileşimde güçlü röntgenler yayınlayarak varlıklarını duyuruyorlar. Ancak bilim adamları, Samanyolu’nun ömrü boyunca, daha birçok yıldızın yaşamlarını sona erdirirken kara deliklere çöktüğünü tahmin ediyor. HR 6819’da sessiz, görünmez bir kara deliğin bulunması, Samanyolu’ndaki birçok gizli kara deliğin nerede olabileceğine dair ipuçları sağlamakta. Rivinius, “Orada yüz milyonlarca kara delik olmalı, ama çok azını biliyoruz. Ne arayacağımızı bilmek bizi bulmak için daha iyi bir konuma getirmeli” dedi. Baade de üçlü bir sistemde bu kadar yakın bir kara delik bulmakla, heyecan verici bir buzdağının sadece ucunu gördüğümüzü söyledi.

Kaynak: Th. Rivinius, D. Baade, P. Hadrava, M. Heida and R. Klement. A naked-eye triple system with a nonaccreting black hole in the inner binary. Astronomy & Astrophysics, 2020 DOI: 10.1051/0004-6361/202038020

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.