Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Eğilebilen Fakat Kırılmayan Seramikler

Eğilebilen Fakat Kırılmayan Seramikler

Seramikler esnekliğiyle bilinen malzemeler değillerdir, yük ve zorlanmalarda kırılma eğilimleri yüksektir.  Fakat MIT ve Singapur’daki araştırmacılar bu çok bilinen bilgiyi en azından çok ince malzemelerde değiştirmeye niyetliler.

Araştırmacıların geliştirdikleri çok küçük ve ince seramik malzemeler esnek olmalarının yanında, verilen şekilde kalma, yani şekil hafızalı olma özelliğine sahip. Şekil verilen objeler ısıtıldıklarında ise orijinal hallerine geri dönebilmekte. Bu gelişme Journal Science’da bu hafta yayınlandı. Yayında MIT’den mezun Alan Lai, Profesör Christopher Schuh ve Singapur’dan iki araştırmacının ismi bulunmakta.

Eğilebilen Fakat Kırılmayan Seramikler
Eğilebilen Fakat Kırılmayan Seramikler

Şekil hafızalı malzemeler; Eğilebilen ve durumunu koruyan, sıcaklık altında tekrar orijinal şekline dönebilen malzemeler olarak 1950’lerden beri bilinmekteydi. Fakat seramikler bu sınıfa şimdiye kadar girememişti çünkü seramiklerin moleküler yapısı bu yapıya uygun değildi. Son dönemdeki yapılan araştırmalarda bu eksiklikte giderildi. Bilim adamlarının bu başarısının ardında iki önemli anahtar bilgi var. Birincisi; gözle görülebilen fakat ince seramik objeler üretmek. İkincisi kristal taneciklerin birbirleri arasında köprü oluşturmasını sağlamak ve mikro boyutta kırılma potansiyeli olan kenar ve sınır bölgelerdeki seramik kristallerin ortadan kaldırılmak.

Bu iki önemli metotla üretilen 1 mikrometre inceliğinde olan seramiklerde %7-8 seviyesinde esneklik elde edilebilmiştir. Ortalama malzemelerin esneklik katsayısının %1 seviyelerinde ve normal seramiklerde bu katsayının neredeyse hiç olmadığını düşünülürse bu rakam önemli bir gelişmenin ispatı.

1 mikrometre çoğu standarda göre çok ince olduğunu düşünebiliriz ama nanoteknolojik boyutta düşünüldüğünde durum farklı. Nanoteknoloji alanında üretilen mikro ve nano aygıtlarda özellikle de biyomedikal alanında bu malzemenin kullanılma potansiyeli mevcut.

Zirkonyum malzemesinden üretilen seramikler; mühendislik alanında, arabalarda, evlerde ve elektrik şebekelerinin yakıt hücrelerinde halihazırda kullanılmakta. Yeni nesil seramiklerin de yakında özellikle biyomedikal alanında kullanılması muhtemel

Kaynak: sciencedaily.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.