Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Düşük Maliyetli Katalizör, Deniz Suyunu Yakıt Haline Dönüştürmek İçin Önemli Bir Parametre Olabilir Mi?

Düşük Maliyetli Katalizör, Deniz Suyunu Yakıt Haline Dönüştürmek İçin Önemli Bir Parametre Olabilir Mi?

Donanmalar için deniz suyunu yakıta dönüştürerek gemilerine güç sağlama arayışında önemli gelişme.

Rochester Üniversitesinden kimya mühendisleri, Deniz Araştırma Laboratuvarı, Pittsburgh Üniversitesi ve OxEon Energy araştırmacılardan oluşan bir ekip, potasyum destekli bir molibden karbür katalizörünün, karbon dioksiti karbon monoksite verimli ve güvenilir bir şekilde dönüştürdüğünü gösterdiler.

Düşük Maliyetli Katalizör, Deniz Suyunu Yakıt Haline Dönüştürmek İçin Önemli Bir Parametre Olabilir Mi 1

Rochester’daki kimya mühendisliğinden Marc Porosoff: “Bu çalışma molibden karbür katalizörünün endüstriyel ölçekte kullanılabileceğinin ilk kanıtı” dedi. Energy & Environmental Science dergisinde yayımlanan çalışmada, araştırmacıların katalizörün ölçek büyütmeye uygunluğunu kanıtlayabilmek için moleküler, laboratuvar ve pilot ölçeklerde yaptıkları kapsamlı bir dizi deneyden bahsedilmekte.

Eğer Donanma gemileri seyahat ettikleri deniz suyundan kendi yakıtlarını oluşturabilirlerse, sürekli işletimde kalabilirler. Birkaç nükleer motorlu uçak gemisi ve denizaltıdan başka, donanma gemilerinin çoğu, zorlu havalarda zor olabilecek yakıt yağlarını yenilemek için tanker gemileriyle periyodik olarak kendilerini hizalamak zorundadır. 2014 yılında, Heather Willauer liderliğindeki bir Deniz Araştırma Laboratuvarı ekibi, deniz suyundan karbondioksit ve hidrojen çıkarmak için katalitik bir dönüştürücü kullandığını ve daha sonra gazları yüzde 92 verimlilik oranında sıvı hidrokarbonlara dönüştürdüğünü açıkladı.

Gulf of Aden, April 27, 2011- The Military Sealift Command fleet replenishment oiler USNS Joshua Humphreys (T-AO 188), left, refuels the amphibious assault ship USS Boxer (LHD 4) during a replenishment at sea. Boxer is underway supporting maritime security operations and theater security cooperation efforts in the U.S. 5th Fleet area of responsibility.

O zamandan beri yapılan çalışmaların odak noktası, sürecin verimliliğini artırmak ve yeterli miktarlarda yakıt üretmek için ölçeklendirme oldu.

Deniz suyundan ekstrakte edilen karbon dioksidin, mevcut yöntemlerle doğrudan sıvı hidrokarbonlara dönüştürülmesi son derece zor olması nedeniyle, önce karbondioksiti ters su-gaz kaydırma (RWGS) reaksiyonu ile karbon monoksite dönüştürmek gerekmekte. Bu daha sonra Fischer-Tropsch sentezi (FTS) ile sıvı hidrokarbonlara dönüştürülebilir. Tipik olarak, RWGS için katalizörler pahalı değerli metaller içerir ve reaksiyon koşulları altında hızla deaktive olurlar.

Yapılan çalımada, potasyumla modifiye edilmiş molibden karbür katalizörü, düşük maliyetli bileşenlerden sentezlendi ve 10 günlük pilot ölçekli çalışma boyunca herhangi bir deaktivasyon belirtisi göstermedi. Willauer’un ekibiyle çalışmaya başlayan Porosoff, bir gama alümina yüzeyinde desteklenen bir molibden karbür katalizörüne potasyum eklemenin düşük maliyetli, kararlı ve oldukça seçici bir katalizör olarak kullanılabileceğini keşfetti.

Düşük Maliyetli Katalizör, Deniz Suyunu Yakıt Haline Dönüştürmek İçin Önemli Bir Parametre Olabilir Mi

Porosoff: “Potasyum RWGS reaksiyonuyla ilişkili enerji bariyerini azaltırken, oluklar ve gözeneklerle işaretlenmiş gama alümina, tıpkı bir sünger gibi – reaksiyon için mevcut yüzey alanını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Potasyum destekli molibden karbürün elektrik santrallerinden karbondioksiti yakalamak ve dönüştürmek için de yararlı olup olmadığını belirlemek için laboratuvar çalışmaları yapılmalıdır. Ayrıca cıva, kükürt, kadmiyum ve baca gazında bulunan yaygın kirletici maddelere maruz kaldığında katalizörün stabilitesini test etmek için başka deneyler yapılması gereklidir” dedi.

Makale: Assessing the viability of K-Mo2C for reverse water–gas shift scale-up: molecular to laboratory to pilot scale. Energy & Environmental Science, 2020; DOI: 10.1039/d0ee01457e

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.