Salı , Haziran 22 2021
Ana Sayfa / Uzay / Dünya’yı Astroidlerden Korumak İçin Önerilen Yeni Yöntem

Dünya’yı Astroidlerden Korumak İçin Önerilen Yeni Yöntem

Tether destekli bir sistemin kullanılması, Dünya’yı etkileme potansiyeli olan bir asteroidi parçalanma riski olmadan önleyebilir.

Dünya’ya yakın nesne (NEO) araştırmaları ile her yıl, potansiyel olarak tehlikeli asteroitler (PHA) dahil yüzlerce yeni asteroit keşfedilmekte. Potansiyel Olarak Tehlikeli Asteroitler, Dünya’yı etkileme riskini taşıyan ve can kaybına neden olabilecek binlerce Yakın Dünya Nesnesi (NEO) içerisinde en tehlikeli kategoride olanlarıdır. Dünyayı etkileme riski nedeniyle, olası bir çarpışmayı hafifletme yöntemleri üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. EPJ Special Topics’te yayımlanan; Planet Radar Bölümü, Arecibo Gözlemevi, Arecibo Gözlemevi, Flaviane Venditti tarafından yapılan yeni bir çalışmada da, PHA’yı saptırmak için daha küçük bir asteroit ile bağlayarak, sistemin kütle merkezini değiştirerek ve sonuç olarak PHA’yı daha güvenli bir yörüngeye taşıyacak bir tether destekli yöntem sunumakta.

Credit: CC0 Public Domain
Credit: CC0 Public Domain

Bu yöntemde, başka birçok soruna da yol açabilecek parçalanmanın en aza indirilmesi (PHA’yı daha güvenli bir yörüngeye yükselterek) ve ayrıca uyarı zamanına göre sapmanın daha etkin hale getirilmesi amaçlanmıştır. Venditti ve meslektaşları tarafından önerilen yöntem, daha önce uzay/ay asansörleri ve bağlı uydu sistemi gibi diğer kullanımlar için önerilen ipliğin (kablonun), tehdit eden PHA’yı başka bir küçük asteroide bağlanmasını ve böylece kütle merkezini değiştirmek için kullanılmasını içerir.

Asteroit Bennu’yu test konusu olarak kullanan ekip, bu tür bir bağlama sisteminin dinamiklerini hesaplamak için bilgisayar simülasyonları kullandı ve gezegen savunma sistemi olarak kullanılmasının mümkün olacağı sonucuna vardı. Ekip ayrıca sistemin NEO’ların ve diğer asteroitlerin hem araştırılmasında hem de potansiyel madenciliğinde kullanılabileceğini öne sürdü.

Makale: Dynamics of tethered asteroid systems to support planetary defense. The European Physical Journal Special Topics, 2020; 229 (8): 1463 DOI: 10.1140/epjst/e2020-900183-y

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.