Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dünya'da Teknoloji / Dünya’nın En Güçlü Terahertz Lazer Çipi

Dünya’nın En Güçlü Terahertz Lazer Çipi

Leeds Üniversitesinden araştırmacılar dünyanın en güçlü terahertz lazer çipini üretmeyi başardılar. Üretilen lazer çipi, bir quantum terahertz lazerden 1 Watt daha fazla çıkış gücüne sahip

Terahertz dalgaları, elektromanyetik spektrumun mikrodalga ile kızılötesi bölgenin arasına denk gelen bir aralıkta bulunan yaklaşık kâğıt kalınlığı boyutlarında dalga boyuna sahip ışınımlara verilen addır. Bu ışınımlar görünür ışık engellemek; kimyasal analiz, güvenlik taraması, tıbbi görüntüleme ve telekomünikasyon dahil olmak üzere geniş bir alanda kullanılan ürünlerin malzemelerinde kullanılabilmektedir.

Dünyanın en güçlü terahertz lazer çipi
Geliştirilen terahertz lazer birkaç milimetrekare boyutunda

Yaygın olarak eczacılık ürünleri gibi olarak kullanılan ürünleri izleme, açılmamış kutular içinde patlayıcı kimyasalların tespiti ve uzaktan algılama ve insan vücudunda kanserin algılanması gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Çalışmanın yöneticilerinden Prof. Edmund Linfield; daha güçlü terahertz lazer yapmanın önemli olduğunu fakat düşük maliyetli ve portatif terahertz lazerlerin geliştirilmesi önemli olduğunu ve bunun sağlanması halinde bu teknolojinin birçok alanda da daha kullanılabilir hale gelebileceğini söyledi. Çalışmada üretilen terahertz lazer birkaç milimetrekare boyutunda.

Kaynak: Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.