Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Deneyler / Domatesin Lezzetini Depolama Çeşidi Etkiler Mi?

Domatesin Lezzetini Depolama Çeşidi Etkiler Mi?

Almanya Göttingen Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, olgun domateslerin nasıl depolandıklarını ve çiftlikten tüketime kadar ki hasat  ve tedarik zincirini inceleyerek, bu süreçlerin domateslerin lezzetinde farklılıklara neden olup olmadığını araştırdı. Sonuçlar Frontiers in Plant Science dergisinde yayımlandı. Yayında, tüketicilerin domatesleri çoğunlukla buzdolabında veya oda sıcaklığında sakladığı, fakat her iki saklama şekline de bakıldığında, dikkate alınan değerler arasında algılanabilir bir fark bulunamadığı, farkı yaratanın daha çok domates çeşidinin olduğu vurgulandı.

Domatesin Lezzetini Depolama Çeşidi Etkiler Mi

Olgun, toplanmış domatesler ticari hasat ve tedarik zinciri süreçlerinden sonra ya buzdolabında (7 santigrat derece) ya da oda sıcaklığında (20 santigrat derece) saklanmakta. Peki bu saklama metodlarıyla lezzet değişmekte mi? Bu sorunun cevabını araştırmak için Göttingen Üniversitesi Bitki Ürünleri Kalite Bölümünden araştırmacılar, bir “duyusal panel” in uzmanlığından yararlanarak domates suşlarındaki lezzetle ilgili özellikleri analiz ettiler. Duyusal panel, ürünlerin duyusal özelliklerini algılamak ve değerlendirmek için duyularını kullanan deneyimli ve eğitimli değerlendiricilerden oluşturuldu. Diğer özelliklerin yanı sıra, bu panel ile domateslerin belirgin tatlılığını, asitliği ve suyu incelendi. Hasat sonrası zincirin tamamı dikkate alındığında, iki depolama seçeneği arasında önemli bir lezzet farkı bulunamadı.

Bölüm Başkanı Profesör Elke Pawelzik de:”Depolama süresi ne kadar kısa olursa, lezzet ve ilgili özellikler için o kadar iyi olur. Ancak, bu çalışma ile hasat sonrası tüm zinciri dikkate alarak, olgun domateslerin buzdolabında kısa süreli depolanmasıyla oda sıcaklığında bekletilmesinde özellikle lezzet konusunda bir farklılık oluşmadığını tespit ettik” dedi.

Makalenin baş yazarı Larissa Kanski ise: “Özellikle lezzet üzerinde önemli bir etkisi olan parametre domatesin çeşididir. Bu nedenle, çekici bir lezzet ile yeni çeşitlerin geliştirilmesi, domateslerin lezzet kalitesini iyileştirmek için bir adım olabilir” dedi.

Makale: Flavor-Related Quality Attributes of Ripe Tomatoes Are Not Significantly Affected Under Two Common Household Conditions. Frontiers in Plant Science, 2020; 11 DOI: 10.3389/fpls.2020.00472

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.