Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Dokunmadan Kullanılabilen Bilgisayarlar

Dokunmadan Kullanılabilen Bilgisayarlar

Amerikan Leap Motion şirketinin bilgisayarda, dokunmadan, el ve parmak hareketleriyle işlem yapma devrimi yapacağını belirttiği cihaz piyasaya çıktı, şirketinin çıkardığı 7,6 santimetre uzunluğundaki cihaz bilgisayara USB aracılığıyla bağlanıyor.

İngiltere’de 100 dolar civarında bir fiyata satılan cihazın üzerindeki üç led lamba kullanıcının elini aydınlatıyor. Cihazın, sıfır gecikmeyle 10 parmağın milimetrenin 100’de birine kadar olan her hareketini algılayabildiği kaydediliyor.

Leap Motion Şirketinin Ürettiği Dokunmadan Kullanılabilen Bilgisayarlar
Leap Motion Şirketinin Ürettiği Dokunmadan Kullanılabilen Bilgisayarlar

45 milyon dolarlık yatırım
İki iki sensör de yakın mesafeden kullanıcının el hareketlerini algılayarak bilgisayarda dokunmadan işlem yapılabilmesini sağlıyor.
Leap Motion İcra Kurulu Başkanı Michael Buckwald, 45 milyon dolarlık bir yatırımın ve yıllar süren bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan cihazın “en doğal kullanıcı arayüzü” olduğunu söylüyor.
Buckwald’a göre, cihaz şimdiden dünyanın her yerinden yüz binlerce ön sipariş aldı ve binlerce programcı buna uygun uygulama geliştiriyor.

Michael Buckwald, el ve parmak hareketleriyle kontrolün tüm bilgisayarların bir parçası haline geleceğini söylüyor.
Ancak bazı uzmanlar, fare ve klavyenin daha yıllarca kullanılabileceğini düşünüyor.
Bilgisayar uygulaması geliştiren programcılara hizmet veren Github adlı şirketin kurucusu Tom Preston-Werner, uzun süre kol ve elleri hareket ettirmenin kullanıcılara yorucu gelebileceğini söylüyor.

Detaylı bilgilere www.leapmotion.com adresinde ulaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.