Cuma , Eylül 17 2021
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Dijital BiyoÜretim, Dijital Bir Tedarik Zincirine İhtiyaç Duymakta

Dijital BiyoÜretim, Dijital Bir Tedarik Zincirine İhtiyaç Duymakta

Miebach Consulting’in ilaç ve yaşam bilimleri mükemmeliyet merkezinden Cate Rasche’ye göre Endüstri 4.0, biyofarmasötik endüstrisine daha etkili ve tutarlı ürünler üretmenin ve kazançlarını artırmanın için önemli bir yolu.

Rasche: “Dijital dönüşümle ilgili yeni teknolojilerin ilaç tedarik zincirine önemli değişiklikler getirme potansiyeli bulunmakta. Yalıtılmış iyileştirme projeleri yapmak yerine, tüm iş modelleri üzerinde bu dönüşümün uygulanması, çok daha yüksek verimlilik artışları sağlayabilir” dedi.

pharmaceutical factory worker

Sektör analizlerinde, birçok biyofarma şirket yöneticisinin üretimde sayısallaştırma süreciyle alakalı kafasında çokça soru olduğu vurgulanmakta. Örneğin, PwC tarafından yapılan 2018 araştırmasında: “Ekonomik faydalar konusunda netliğin bulunmaması, Endüstri 4.0 için en büyük zorluktur” olarak nitelendirildi. Benzer şekilde McKinsey&Co. 2019 raporunda, biyofarmasötik (hazırlanan ilaç biçiminin vücuttaki farmakokinetiği ve etkisi arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim dalı) kalite mühendislerinin, teknolojik değişiklikler için açık bir iş vakası tanımlamakta zorlandıklarını ve bu da üst yönetimleri laboratuvar sayısallaştırmasının veya otomasyonunun önemli bir etki yaratabileceğine ikna etmelerini zorlaştırdığı ifade edildi.

Bakış Açısı Değişiyor Mu?

2020 yılında Miebach tarafından yapılan daha yeni bir araştırma ise, bu tutumların değişmeye başladığı ifade edildi. Rasche GEN, “Katılımcıların yaklaşık %60’ı dijital dönüşümü üst yönetim önceliği olarak değerlendirirken, %80’i dijital girişimlerin faydalarını önümüzdeki beş yıl içinde gerçekleştirmeyi beklediği. İlaç ve yaşam bilimleri topluluğundaki şirketlerin çoğu, özel bir dijital dönüşüm departmanı oluşturdu ve bazıları dönüşüm sürecine liderlik etmek için baş dijital yetkilileri seçtiği” ifade edildi.

Rasche; birçok ilaç ve biyoproses şirketinin, kendilerine özel ekipler oluşturduklarını ve SC 4.0 ve endüstri uzmanlığı ile Endüstri 4.0 için fırsatları araştırmak ve vakaları kullanmak için dış ortaklıklar kullandıklarını gördüklerini. Herkes kısa sürede yatırım getirisi olmasa bile hızlı ve yatırım yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Tedarik Zinciri

Rasche’ye göre asıl zorluk, veriye dayalı üretim yaklaşımını tedarik zincirinin tüm bölümleriyle entegre edilebilmesi. Grup çapında uygulama ve tedarikçi ve hizmet sağlayıcıların, örneğin fason üretim organizasyonlarının dahil edilmesinde hala zorluklar bulunmakta.

Dijital BiyoÜretim, Dijital Bir Tedarik Zincirine İhtiyaç Duymakta

Rasche: “Büyüyen ilaç ve yaşam bilimleri pazarı, giderek artan bir şekilde patent sürelerinin sona ermesi, giderek daha zorlu düzenlemeler ve daha karmaşık geri ödeme politikaları ile karakterize ediliyor. Endüstri kar marjları üzerinde yüksek bir baskı vardır. Diğer operasyonel maliyetlerin yanı sıra tedarik zinciri maliyetleri de daha yakından inceleniyor. 4.0 yaklaşımı şirketlerin verilere bütünsel olarak bakarak daha iyi kararlar almalarını ve tedarik zincirindeki karşılıklı etkileri anlamalarını sağlıyor. Bu, çok daha gelişmiş bir satış ve operasyon planlama (S&OP) süreci, azaltılmış stoklar, çeviklik ve değişikliklere yanıt verme olanağı sağlıyor” diye ekledi.

İlaç şirketlerinin büyük çoğunluğu tarafından, Ana Veri Yönetimi’nin (MDM) tedarik zinciri dönüşümü için çok önemli bir araç olduğu düşünülmekte. Tüm ticari işlemleri kapsayan bir veri setine sahip olmak, tedarik zinciri boyunca tüm tarafların planlanmasını ve entegrasyonunu desteklemek için gerekli görülmekte. Sonuç olarak yakın bir gelecekte ilaç şirketlerinin büyük bir bölümünün bu değişime ayak uyduracağı öngörülmekte.

Kaynak: Genengnews.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.