Salı , Haziran 22 2021
Ana Sayfa / Biyoteknoloji / Daha Güçlü Yeni Tür Sarımsaklar

Daha Güçlü Yeni Tür Sarımsaklar

Yüzyıllar boyunca, dünyanın dört bir yanındaki insanlar sarımsağı baharat, doğal ilaç ve haşere caydırıcı olarak kullandılar. Günümüzde biyoteknolojik gelişmeler sayesinde, bu harika bitki hakkında artık daha detaylı bilgilere ulaşmamız mümkün.

Virginia Tech’den bir grup araştırmacıdan oluşan ekip geçtiğimiz günlerde, sarımsağın nefis tadı ve aromasına yol açan allicin enzimini üreten metabolik süreçte yeni bir adımı keşfetti. Yakın dönemde Journal of Biological Chemistry dergisinde yayımlanan çalışma, çiftçilere yardımcı olacak daha iyi üretim kontrolü ve daha tutarlı mahsullerin kapısını açmakta. Ayrıca üretilecek sarımsakların, tüketici tercihlerine bağlı olarak pazara sunulabilmesi hedeflenmekte.

Daha Güçlü Yeni Tür Sarımsaklar 1

Tarım ve Yaşam Bilimleri Fakültesi’nden Hannah Valentino: “Yapılan çalışma, sarımsağın nasıl iyileştirilebileceğine veya yeni eşsiz lezzetler oluşturulabileceğine dair tüm hikayeyi değiştiriyor. Bu, süreçte daha fazla lezzette sahip yeni sarımsak türleri elde edilebilir” dedi.

Valentino ve ekibi, allicin oluşturan genel kabul görmüş biyolojik süreci test etmek için yola çıktığında, bunun gerçekleşmediğini gördüler. İşte bu nedenle ekip, sarımsakta gerçekte neler olduğunu keşfetmek için yola çıktı. Katmanları soyarken, allicini oluşturan önceden kabul görmüş biyolojik sürecin aslında gerçekleşmediğini gözlemlediler. Tarım ve Yaşam Bilimleri Koleji’nde biyokimya profesörü ve araştırma ekibinin bir üyesi olan Pablo Sobrado: “Akılcı tasarımı kullanarak, Hannah potansiyel bir alt tabaka buldu. Bu önemliydi, çünkü metabolik yolu bularak ve enzimin gerçekte nasıl çalıştığını ve yapısını anlamak bize, biyosentez sırasında allicinin nasıl oluşturulduğunun bir planını verir” dedi

Daha Güçlü Yeni Tür Sarımsaklar

Araştırmacılar, sarımsağa kokusunu ve lezzetini veren bileşen allicinin tamamen farklı bir biyosentetik süreçle üretildiğini buldular. Alil-merkaptan, flavin içeren monooksijenaz ile reaksiyona girer ve bu daha sonra alil-sülfenik asit haline gelir. Yapılan çalışma ile gelecekte allicin seviyeleri test edilebilir ve çiftçilerin genetik mühendisliğine ihtiyaç duymadan mahsullerinin gücünü bilmelerine olanak tanınabilir. Daha fazla lezzet basitçe tahmin edilebilir, yani güçlü sarımsak basitçe yetiştirilebilir veya tasarlanabilir.

Makale: Structure and function of a flavin-dependent S-monooxygenase from garlic (Allium sativum). Journal of Biological Chemistry, 2020; jbc.RA120.014484 DOI: 10.1074/jbc.RA120.014484

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.