Salı , Haziran 22 2021
Ana Sayfa / Uzay / Cüce Yıldızda Muazzam Parlamalar Tespit Edildi

Cüce Yıldızda Muazzam Parlamalar Tespit Edildi

Uzayın soğuk, karanlık kaosu gizemlerle dolu.

Kyoto Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü ve Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’nden gökbilimciler 3,8 metrelik Seimei teleskobuyla 16 ışık yılı uzakta, kırmızı cüce AD Leonis’te 12 yıldız parlamasını tespit etmeyi başardılar. Bu parlamalardan birinin kendi güneşimizin yaydığından 20 kat daha büyük olduğu ifade edildi.

Çalışmanın yazarlarından Kosuke Namekata: “Güneş patlamaları, kendi güneşimiz de dahil olmak üzere yıldızların yüzeylerinden kaynaklanan ani patlamalardır ve nadir olsada bu patlamalardan bazıları devasal büyüklükte olabilmektedir. Bunlar, güneşimizden yayıldığında dünyanın teknolojik altyapısını önemli ölçüde etkileyebilecek devasa manyetik fırtınalara neden olabilir” şeklinde açıklama yaptı.

Cüce Yıldızda Muazzam Parlamalar Tespit Edildi

Yüksek boyuttaki patlamaların özelliklerini anlamak hayati olabilir, ancak nadirlikleri güneşimizden gelen verilerin elde edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle, araştırmacılar dünyaya benzer dış gezegenleri aramaya ve yörüngeledikleri yıldızları analiz etmeye başladılar.

Namekata: “Süper parıltı analizlerimiz çok ilginç verilerle sonuçlandı. Süper patlamalarla uyarılmış hidrojen atomlarından gelen ışık, güneşimizde meydana gelen patlamalardan daha yüksek enerjili elektronlar içermekteydi. Bu durum Seimei Teleskopunun yüksek hassasiyeti sayesinde ilk kez tespit edilebildi” dedi.

Ekip ayrıca, uyarılmış hidrojen atomlarından gelen ışığın arttığı, ancak görünür spektrumun geri kalanında parlaklıktaki bir artışa karşılık gelmediği parlamaları da gözlemledi.

Cüce Yıldızda Muazzam Parlamalar Tespit Edildi 1

Namekata, “Bu bizim için de yeni bir şeydi, çünkü tipik parlama çalışmaları ışık spektrumunun (belirli dalgalardan gelen enerjiden ziyade geniş dalga boyu aralığı) sürekliliği gözlemledi” diye ekledi.

Çalışmanın lideri Kazunari Shibata: “Bu temel yıldız fenomenleri hakkında daha fazla bilgi, büyük patlamaları tahmin etmemize ve muhtemelen dünyadaki manyetik fırtına hasarını azaltmamıza yardımcı olacaktır. Bu emisyonların diğer gezegenlerde yaşamın varlığını – veya ortaya çıkışını – nasıl etkileyebileceğini de anlamaya başlayabiliriz” dedi.

Makale: Optical and X-ray observations of stellar flares on an active M dwarf AD Leonis with the Seimei Telescope, SCAT, NICER, and OISTER. Publications of the Astronomical Society of Japan, 2020; DOI: 10.1093/pasj/psaa051

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.