Cuma , Haziran 25 2021
Ana Sayfa / Haberler / Türkiye'de Teknoloji / Milli Projeler / Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi – TCG ANADOLU

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi – TCG ANADOLU

EN BÜYÜK TONAJLI GEMİMİZ

Türkiye’de üretilen en büyük tonajlı geminin yapım çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Varank’a TURKON Holding ve SEDEF Gemi İnşaatı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Kalkavan, Yönetim Kurulu Üyeleri Orkun Kalkavan, Alkın Kalkavan , Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Erkan Mete ile Satın Alma Müdürü Kaşif Kalkavan ve Savunma Sanayii Projeleri Müdürü Selim Buğdanoğlu eşlik etti.  Savunma sanayisindeki yerlilik oranlarının artmasına katkı sağlayacak geminin ana görevi, kuvvet aktarımı ve amfibi harekât olacak.

gemi

30 HAVA ARACI TAŞIYABİLECEK

Tersaneye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Varank, Türkiye’de ilk defa üretilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin,  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek en büyük tonajlı gemi olacağını söyledi. Son dönemde Türkiye’nin bölgesel bir güç olarak tescillendiğine dikkat çeken Varank, geminin milli tank ve zırhlı araçlar olmak üzere yüze yakın amfibi görev grubunu ve göreve bağlı olarak 30’dan fazla hava aracını taşıyabileceğini vurguladı.

tcg anadolu maket, model arka

ÜZERİNDEN İHA’LAR KALKACAK

Varank, taktik sınıfı İHA’ların bile dikey iniş-kalkış olmadan bu gemiden kalkmasının mümkün olabileceğini belirterek, “Bu gemi küresel güç olma yolunda Türkiye’ye önemli kabiliyetler kazandıracak. Oldukça hızlı ilerliyor.” diye konuştu.

ÖZGÜN TASARIM

İlk geminin tasarımının yabancı olduğunu söyleyen Varank, “Bundan sonraki dönemlerde kendi özgün tasarımlarımızla bu tip gemileri üretmenin yollarını, çarelerini bulacağız. Bu sınıfta gemileri de inşallah bundan sonra tasarımı da dahil olmak üzere kendimiz üretebilmeyi hedefliyoruz. Bu yönde bir kabiliyetimiz var. MİLGEM projesiyle savaş gemilerimizi kendi tasarımlarımızla tamamen yerli ve milli olarak üretebiliyoruz ” dedi

58 METRE YÜKSEKLİĞİNDE

TCG ANADOLU, 232 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip. 58 metre yüksekliği bulunan geminin bin 410 metrekarelik ağır araç güvertesi mevcut. Gemide ayrıca, bin 165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif araç güvertesi, 6 iniş alanı ve uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi ve 900 metrekare hangar yer alıyor.

anadolu

BAZI BAKIMLAR DA GEMİDE

Gemi, görev grup gereksinimlerine bağlı olarak, dikey iniş-kalkış yapabilen 6 savaş uçağı, 4 Atak helikopteri, 8 orta yük nakliye helikopteri, 2 Seahawk genel maksat helikopteri ve 2 insansız hava aracı gibi, 30 adet hava aracını taşıyabilme kapasitesine sahip. Bununla birlikte, bu araçlar için gerekli alt yapı ve orta seviyede bakım ihtiyaçları da gemide karşılanabiliyor.

YÜZEN KIŞLA

TCG ANADOLU, 1 amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek ve tüm denizlerde kullanılabilecek. Havuzunda taşıyacağı çıkarma araçlarıyla operasyonlara katılabilecek. Envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak. Uçuş güvertesinin baş tarafında, uygun hava araçlarının kısa mesafede kalkışını sağlayacak uçuş rampası olacaktır. Gemi üzerinde 1 adedi NATO için tahsis edilebilecek 3 adet savaş harekât merkezi bulunacak ve yüzen kışlada en az 1223 personel görev yapabilecek.

tcg anadolu maket, model ön

2 AMELİYATHANE 14 YOĞUN BAKIM

Bu proje sayesinde; anavatandan uzak coğrafyalarda insani yardım harekâtı gerçekleştirilebilmesi, gerektiğinde tam teşekküllü 2 ameliyathane, 14 yoğun bakım ünitesi ve yanık ünitesiyle bine yakın kişiye tıbbi destek verilebilmesi, başka ülkelerin üslerine bağımlı olmadan hava harekâtı yapılabilmesi gibi geniş bir yelpazede kritik yetenekler kazanılacak.

2021’DE TESLİM

“İnşa Başlangıç Töreni” 30 Nisan 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen TCG ANADOLU, ilk olarak 2019 Mayıs ayında yüzdürülmüş, akabinde sevk sistemi montajlarının yapılması için, havuza alınmıştı. Bu yıl şubat ayında ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasını takiben tekrar yüzdürülen geminin, 1 Temmuz 2020’de Liman Kabul Testleri başladı. Liman ve deniz testlerinin tamamlanmasının ardından, TCG ANADOLU’nun gelecek yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

MİLLİ SİSTEMLER

Aselsan-Havelsan İş Ortaklığı tarafından; ANADOLU’nun Komuta Kontrol, Muhabere, Bilgisayar, İstihbarat ve Silah Sistemleri tedarik ediliyor. Savaş Yönetim Sistemi (GENESIS-ADVENT), Radar Elektronik Taarruz ve Karşı Tedbirleri Sistemlerini içeren Elektronik Harp Suiti, Kızıl Ötesi İz Takip Sistemi, Elektro Optik Dayrektör, Torpido Karşı Aldatma Sistemi gibi sistemler milli olarak geliştirilmiş olup, test ve tecrübeleri tamamlanan tüm sistemlerin entegrasyon ve montajları başladı.

3 AR-GE PROJESİ DE VAR

Ayrıca proje kapsamında yürütülen Teknoloji Kazanım Yükümlülükleri kapsamında, milli olarak geliştirilmekte olan çok önemli 3 farklı AR-GE Projesine de doğrudan finansman desteği verilmektedir.

Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.