Çarşamba , Haziran 23 2021
Ana Sayfa / Tarım ve Hayvancılık / Çiftlik Kültürü Teknolojisi ile Antibiyotik Kullanımının Azaltılması

Çiftlik Kültürü Teknolojisi ile Antibiyotik Kullanımının Azaltılması

Çiftliklerde kullanılan yeni teknolojik araç ve gereçlerin bir kısmı üretime yönelik destek araçlardan oluşurken, diğer bir kısmı da olası hayvan hastalıkların tespit ve analizlerin de kullanılan ekipmanlardan oluşmaktadır. Bu ekipmanlardan bazıları etkin olmalarına karşın maliyetleri yüksek olabilmekte ve/veya yatırım geri dönüşüm süreleri uzun olabilmektedir.

Yeni bir araştırmada, geri dönüş süresinde daha kısa bir orana sahip olabilecek nispeten ucuz bir ekipman olan çiftlik sütü kültürleme makineleri ile tipik olarak farklı mastitis formlarının tanımlanabileceği açıklanmıştır. Mastitis, meme bezindeki bakteriyel enfeksiyonlara verilen isimdir ve enfeksiyonlarında süt verimi olumsuz şekilde etkilenirken, ciddi ekonomik kayıplara neden olabilmektedir. Yıllar boyunca süt kalitesinde büyük gelişmeler olmasına rağmen mastitis, çiftlikte en sık görülen ve pahalı hastalıklardan biri olmaya devam etmiştir. Geliştirilmiş araştırmalara rağmen, birçok mastitis vakası (Gram-negatif bakterilerin neden olduğu gibi) antibiyotik tedavilerinden etkin fayda görmemektedir.

William H. Miner Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Cari Reynolds’a göre, çiftlik sütü kültürleme makinelerinin kullanımı basittir, hızlı sonuçlar sunar ve antibiyotiklere harcanan paradan önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir.

Çiftlik Kültürü Teknolojisi ile Antibiyotik Kullanımının Azaltılması

Bu sistem ile, çiftlikte bir kültürleme makinesi kullanarak, üreticilere mastitis enfeksiyonuna neden olan bakteri türlerini etkili bir şekilde tanımlama yeteneği verilir. Bu bilgileri erken elde eden üreticiler daha iyi tedavi kararları verebilir ve gereksiz antibiyotik kullanma olasılığını en aza indirebilirler.

Test süreci, numune toplandıktan ve analiz edildikten sonra 24 saat içinde tamamlanır. Bu, laboratuvara bir süt örneği göndermek ve sonuçları beklemek için gerekenden çok daha hızlıdır. Bakteriye neden olan mastit tespit edildikten sonra, uygun tedaviye hzıla geçilebilir.

Journal of Dairy Science tarafından yayımlanan araştırmada, çiftlik içi mastitis kültür sonuçlarını kullanarak seçici tedavi kararları veren çiftliklerin antibiyotik kullanımını %50 azaltma potansiyeline sahip olduğu tespit edilmiştir.

Kaynak: Agweb.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.